Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jakie byłyby konsekwencje zderzenia Słońca z obiektem o wadze Ziemi? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Skylines

Nie można się nie zgodzić z dr Rożkiem – masa naszej planety wynosi 5,972E24 kg, a Słońca 1,989E30 kg, co stanowi 99,86% masy wszystkich obiektów w Układzie Słonecznym. Po raz pierwszy Ziemię "zważył" brytyjski fizyk Henry Cavendish (1731 – 1810). Oczywiście nie skonstruował wagi na tyle dużej, by zmieściła się tam cała Ziemia, ale znalazł inny sposób.

W celu określenia masy Ziemi Cavendish zastosował urządzenie nazwane wagą skręceń. Składało się ono z dwóch większych i dwóch mniejszych ołowianych kul przytwierdzonych do pręta zawieszonego na kwarcowym włóknie. Na wagę skręceń składały się również liczne wahadła, wałki i odważniki. Dzięki niej naukowiec wyliczył, jaka jest masa Ziemi już w XVIII wieku, myląc się tylko o 1 proc. w stosunku do współczesnych obliczeń.

Henry Cavendish  Foto: German Vizulis Henry Cavendish Foto: German Vizulis

No dobrze, ale powróćmy do naszego pytania – czy odczulibyśmy skutki zderzenia Słońca z obiektem o rozmiarach i wadze Ziemi? – Patrząc na to, jak duże jest Słońce, to obserwacja takiej sytuacji nie jest całkiem oczywista. Rzecz jasna są profesjonalne urządzenia, które by to zarejestrowały, o ile wiedzielibyśmy, że do czegoś takiego ma dość. Pewnie byśmy wiedzieli, bo obiekty wielkości Ziemi są śledzone w naszym sąsiedztwie – wyjaśnia ekspert Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy dałoby się zasiedlić planetę identyczną do Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 07:30
– Gdyby istniały na takiej planecie bakterie, to popadalibyśmy tam jak muchy, bo byłby tam inny skład atmosfery – stwierdza stanowczo dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:20
– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czego składa się Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:45
– Jest zrobiony z grubsza z tego, co Ziemia – podkreślił na samym początku dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń