Czy istnieje limit maksymalnej temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 07:30
– Jest limit, jeśli chodzi o temperatury najniższe – zaznacza dr Tomasz Rożek. Czy działa to w obydwie strony? Czy istnieje największa temperatura maksymalna?  
Audio
  • Jaka jest maksymalna temperatura? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Pixus

– Temperatura jest miarą energii kinetycznej, czyli im cząsteczki w jakimś obiekcie szybciej drgają, tym my mierzymy wyższą temperaturę – wyjaśnia ekspert radiowej Trójki. – Jeżeli zaczynamy odbierać energię z tych drgających cząsteczek, to one robią to mniej żwawo i w końcu się zatrzymują. Wtedy mówimy, że to ciało ma temperaturę zera – obrazuje dr Rożek. 

– W górę nie ma limitu. Chociaż musimy mieć świadomość, że powyżej pewnej temperatury zachodzą procesy, których nie spotykamy. Świat bardzo wysokich temperatur jest zupełnie inny od tego, który znamy tu na Ziemi – zakończył. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 7.15

kw

Czytaj także

Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest sztuczna inteligencja?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:37
– Nie wiemy czym ona jest. Co gorsza, ciężko nam zdefiniować prawdziwą inteligencję – zaskoczył swoją odpowiedzią dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród zwierząt mieszkających w wodzie są albinosy?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:00
Albinizm, czyli brak pigmentu w skórze i innych elementach ciała, występuje wśród ssaków bardzo rzadko. Czy w morskich głębinach jest w ogóle możliwe spotkanie zwierząt z tzw. bielactwem? 
rozwiń zwiń