Czy można traktować Ziemię jak… perpetuum mobile?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 07:20
– Z perpetuum mobile jest tak, że działa ono na naszą wyobraźnię i intuicję. Jeżeli coś długo się porusza i nie widzimy różnicy w tym ruchu, to wydaje nam się, że będzie się to wiecznie poruszało – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy Ziemia jest wielkim perpetuum mobile? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Ziemia
ZiemiaFoto: NASA Images

– Ruch Ziemi nie jest perpetuum mobile. Nasza planeta nie porusza się w idealnej próżni, a ilość czynników, które mają na ten ruch wpływ, jest bardzo duża. W perspektywie kilkudziesięciu, kilkuset lat, nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem żadnych różnic. Jednak, gdy włączymy w to nowoczesne technologie, okazuje się, że jesteśmy w stanie zmierzyć, że ten ruch też się zmienia – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 6.02.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:20
– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wszechświat ma granice?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 17:31
– Nie było takich badań, które by to potwierdziły…  Nie będzie ich także w przyszłości! – zaznaczył na samym początku dr Tomasz Rożek. Skąd taka zdecydowana odpowiedź eksperta Trójki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń