Czy okręt podwodny działałby normalnie pływając w… rtęci?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 07:20
– Zdecydowanie tak. Na ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu. Jej wartość zależna jest od tego, jaka jest wzajemna gęstość pomiędzy obiektem, a ową cieczą – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy dałoby się pływać okrętem podwodnym w rtęci? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/iurii

– Rtęć jest 13 razy gęstsza od wody. Okręt podwodny ma zbiorniki, do których może pompować gaz, lub ciecz. W zależności od stopnia napełnienia owych komór, zmienia się średnia gęstość całego okrętu. Jeśli jest ona mniejsza niż gęstość cieczy – okręt się wynurza, a jeśli większa – zanurza się. Jeżeli mamy zbiornik z jakąkolwiek inną niż woda cieczą, na przykład z bardzo gęstą rtęcią, konstruując okręt trzeba by dociążyć go tak, by jego średnia gęstość była porównywalna z gęstością owej cieczy – mówi dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 7.16

ml

Czytaj także

Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:20
– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wszechświat ma granice?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 17:31
– Nie było takich badań, które by to potwierdziły…  Nie będzie ich także w przyszłości! – zaznaczył na samym początku dr Tomasz Rożek. Skąd taka zdecydowana odpowiedź eksperta Trójki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń