X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co skanuje skaner oka – siatkówkę czy tęczówkę?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 07:20
– Zeskanowanie siatkówki jest możliwe. Tak jak tęczówka, jest ona charakterystyczna, ale zajrzenie głęboko do oka wymaga odpowiedniego oświetlenia i specjalistycznego urządzenia. Byłoby to niepraktyczne, tym bardziej, że możemy zrobić to z tęczówką  – zaznacza doktor Tomasz Rożek.
Audio
  • Jak działa skaner oka? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ozrimoz

Nasze tęczówki różnią się od siebie nie tylko kolorem (o czym decyduje typ i ilość pigmentu o danej barwie), ale także liczbą oraz układem widocznych na jej powierzchni wyniosłości i wgłębień. Oznacza to, że nie istnieją dwie osoby z identycznymi tęczówkami, a i nawet tęczówki w prawym i lewym oku tej samej osoby mogą mieć nieco inną strukturę. Tak więc, po dokładnym zmierzeniu i zapisaniu danych o tej strukturze w systemie, możemy użyć naszej tęczówki do zalogowania się, by uzyskać dostęp do pomieszczenia lub informacji. Tak jak w filmach w Jamesem Bondem.

– Skanery nie "robią zdjęcia" tęczówki w świetle widzialnym, tylko raczej w okolicach podczerwieni, bo to podobno jest skuteczniejsze. W niektórych krajach informacja o tęczówce jest zawarta w dokumentach. Skanery, które czasem pojawiają się w filmach, nie są tylko wymysłem scenarzystów. Bardzo często pojawiają się też w telefonach komórkowych – wyjaśnia ekspert.

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej modeli smartfonów z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, ale też z modułem skanującym siatkówkę, który jest umieszczony zazwyczaj nad ekranem. Zastosowane światło podczerwone uwypukla strukturę tęczówki tak, że jest ona łatwiej odczytywana przez kamerkę. Głównymi minusami technologii są szkodliwy wpływ światła na wzrok oraz to, że podręczny skaner tęczówki można łatwo oszukać.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 7.16

kr/ml

Czytaj także

Dlaczego lewym okiem widzimy świat inaczej niż prawym?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 07:20
Jeden z naszych słuchaczy podczas leniuchowania odkrył, że odcień sufitu zmienia się w zależności od tego, którym okiem na niego patrzy. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co gołym okiem widać poza naszą galaktyką?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 07:25
– Poza naszą galaktyką nie dojrzymy absolutnie nic. W dodatku "nieuzbrojonym" okiem zobaczymy jedynie nasze najbliższe sąsiedztwo – stwierdza stanowczo dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w kosmosie istnieje kolor, którego nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 07:40
– Trudno mi sobie to wyobrazić – stwierdził dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń