Czy w kosmosie może wybuchnąć bomba atomowa?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 07:20
– Odpowiedź brzmi: tak, może. Zarówno do zapoczątkowania, jak i samej reakcji łańcuchowej, nie jest potrzebny ani tlen, ani jakakolwiek atmosfera gazowa – stanowczo odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy możliwa jest eksplozja nuklearna w kosmosie? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/sdecoret

– Nie tak dawno temu, pewien szalony człowiek, Elon Musk, zaproponował, by zrzucić bomby jądrowe na bieguny Marsa, które pokryte są czapami zamarzniętego lodu i dwutlenku węgla. Wymyślił on sobie, że gdyby tak zbombardować tę planetę, to uwolnione w wyniku podgrzewania dwutlenek węgla i woda, stworzyłyby marsjańską atmosferę. Podwyższyłaby się temperatura, co spowodowałoby topnienie zamarzniętej w gruncie wody. Taka była koncepcja. Z pozoru idiotyczna, ale tylko z pozoru… – tłumaczy dr Tomasz Rożek.

9 lipca 1962 roku, USA przeprowadziły operację "Starfish Prime". Była to seria pięciu testów, mających na celu sprawdzenie efektów działania broni nuklearnej w wysokich partiach atmosfery i w kosmosie. Eksplozja nastąpiła na wysokości 400km nad atolem Johnston na północy Pacyfiku. Moc eksplozji wyniosła 1,45 megaton, czyli mniej więcej sto razy więcej, niż ładunek zrzucony na Hiroszimę.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 07.15

ml/kr

Czytaj także

Czy planety wydają jakieś dźwięki?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 07:20
– Ziemia ma całkiem szeroką gamę dźwięków, począwszy od tego, co dzieje się w atmosferze. Jeżeli np. piorun dobrze słychać na Ziemi, to na pewno jest słyszalny także na Wenus – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są szanse ludzkości na wyprawę na Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 07:20
– Jest to bardzo nierealne ze względu na warunki, które panują na tej planecie – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można traktować Ziemię jak… perpetuum mobile?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 07:20
– Z perpetuum mobile jest tak, że działa ono na naszą wyobraźnię i intuicję. Jeżeli coś długo się porusza i nie widzimy różnicy w tym ruchu, to wydaje nam się, że będzie się to wiecznie poruszało – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń