Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym, który jest bliżej Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:20
– Na Wenus jest atmosfera, w której jest dużo dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i magazynuje energię słoneczną. To nie dotyczy tylko Wenus, ale i naszych gazów cieplarnianych – podkresla dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Wenus i Merkury, czyli atmosfera atmosferze nierówna (Pytania z kosmosu/Trójka)
Planeta Wenus
Planeta WenusFoto: jpl.nasa.gov

– Słońce świeci na Ziemię, powierzchnia Ziemi ogrzewa się, część tej energii jest wypromieniowana i to tę energię, która odbija się od powierzchni Ziemi, magazynują gazy cieplarniane. Jest nieporozumienie w stwierdzeniu, że gazy cieplarniane magazynują energię promieniowania słonecznego i przez to jest cieplej. Gdyby tak było, biorąc pod uwagę, że Słońce świeci z góry, a gazy cieplarniane magazynują tę energię, to przy powierzchni Ziemi nie powinno być cieplej, bo to, co leci ze Słońca, zostało zmagazynowane w atmosferze wcześniej. Na Wenus jest "galopujący efekt cieplarniany" i nie brakuje astronomów i planetologów, którzy uważają, że nie jest to cechą tej planety od zawsze, a kiedyś na Wenus, być może, była ciekła woda – opowiada Trójkowy ekspert.

Ocean na Wenus?

We wrześniu 2019 roku podczas Europejskiego Kongresu Nauk Planetarnych (EPSC) przedstawiono zaskakujące wyniki badań nad historią klimatu na Wenus – około 2 lub 3 mld lat temu na "siostrze Ziemi" mogła panować temperatura pozwalająca na występowanie wody w stanie ciekłym. Według naukowców krótko po uformowaniu się Wenus przeszła fazę gwałtownego ochładzania się, a jej atmosferze występował głównie dwutlenek węgla. Przez następne 3 mld lat dwutlenek węgla został usunięty z atmosfery za pośrednictwem skał krzemianowych i "uwięziony" pod powierzchnią. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że 715 milionów lat temu dominującym składnikiem atmosfery Wenus mógł być azot oraz śladowe ilości dwutlenku węgla i metanu, podobnie jak w atmosferze Ziemi.

Diagram uśrednionego bilansu energetycznego atmosfery Wenus. Kolorem niebieskim oznaczono promieniowanie krótkofalowe pochodzące od Słońca, czerwonym – promieniowanie długofalowe powierzchni i atmosfery. Pomarańczowa strzałka oznacza strumień energii przekazywanej na drodze konwekcji i promieniowania podczerwonego z dolnej atmosfery Foto: naukaokli Diagram uśrednionego bilansu energetycznego atmosfery Wenus. Kolorem niebieskim oznaczono promieniowanie krótkofalowe pochodzące od Słońca, czerwonym – promieniowanie długofalowe powierzchni i atmosfery. Pomarańczowa strzałka oznacza strumień energii przekazywanej na drodze konwekcji i promieniowania podczerwonego z dolnej atmosfery Foto: naukaoklimacie.pl

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czy "odżywianie się" energią ze słońca jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:30
– Teoretycznie mogę to sobie wyobrazić, dlatego że są zwierzęta, które to potrafią. Mogę wyobrazić sobie też proces fotosyntezy na powierzchni skóry – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej przechowywano lód?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 07:20
– Kiedyś działały składy lodu, czyli magazyny w odpowiednich piwnicach, gdzie duże bloki lodu izolowane były słomą lub trocinami – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pacjenci w śpiączce nie potrzebują przyjmować stałych pokarmów?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 07:30
– Nie jestem lekarzem, więc wypowiadam sie ostrożnie, ale tu trzeba kilka rzeczy wyjaśnić – podkreśla dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń