Jak rozprzestrzeniają się wirusy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 07:20
10-letnia słuchaczka Ola pragnęła dowiedzieć się, czy wirus, który przenosi się drogą kropelkową, mógłby zarazić osobę, która znajduje się na innym piętrze, niż osoba zakażona.
Audio
  • Jak chronić się przed zarażeniem wirusami? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dragana Gordic

– To trochę abstrakcyjne. Samo kichnięcie ma ograniczony zasięg. Wirusy poza organizmem nosiciela mogą funkcjonować krótko. W niektórych przypadkach oznacza to kilka minut, w innych kilka godzin, ale to nie jest tak, że jeśli ktoś kichnie, to w tym miejscu wirusy będą się znajdowały miesiącami.

- Trzeba też pamiętać, że jeśli jakiś wirus przenosi się drogą kropelkową, to znaczy, że z nas wydostaje się on tą drogą. Jeśli ktoś jednak zasłoni usta kichając, a następnie dotknie poręczy, której dotknie potem ktoś zdrowy, jest szansa, że dojdzie do zarażenia – tłumaczy dr Tomasz Rożek.

Jak chronić się przed koronawirusem?/PAP Jak chronić się przed koronawirusem?/PAP

– W skrócie, jeżeli ktoś chory jest w domu i nie ma z nim kontaktu, to szansa zarażenia się od niego jest niewielka. Z tego samego powodu, osoby, które wracają z rejonów podwyższonego ryzyka, proszone są o poddanie się kwarantannie. Jest to tym bardziej istotne, że szalejący obecnie koronawirus jest o tyle kłopotliwy, że jego źródłem może być osoba, która nie ma jeszcze objawów i taki stan może trwać nawet kilka, kilkanaście dni – dodaje Trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 3.03.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym, który jest bliżej Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:20
– Na Wenus jest atmosfera, w której jest dużo dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i magazynuje energię słoneczną. To nie dotyczy tylko Wenus, ale i naszych gazów cieplarnianych – podkresla dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gotować ziemniaki?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 07:20
– Wszystko zależy od tego, czy chcemy je zjeść np. z kotletem schabowym, czy w zupie – zwraca uwagę dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń