Jak rozprzestrzeniają się wirusy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozprzestrzeniają się wirusy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dragana Gordic

10-letnia słuchaczka Ola pragnęła dowiedzieć się, czy wirus, który przenosi się drogą kropelkową, mógłby zarazić osobę, która znajduje się na innym piętrze, niż osoba zakażona.

Posłuchaj

Jak chronić się przed zarażeniem wirusami? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– To trochę abstrakcyjne. Samo kichnięcie ma ograniczony zasięg. Wirusy poza organizmem nosiciela mogą funkcjonować krótko. W niektórych przypadkach oznacza to kilka minut, w innych kilka godzin, ale to nie jest tak, że jeśli ktoś kichnie, to w tym miejscu wirusy będą się znajdowały miesiącami.

- Trzeba też pamiętać, że jeśli jakiś wirus przenosi się drogą kropelkową, to znaczy, że z nas wydostaje się on tą drogą. Jeśli ktoś jednak zasłoni usta kichając, a następnie dotknie poręczy, której dotknie potem ktoś zdrowy, jest szansa, że dojdzie do zarażenia – tłumaczy dr Tomasz Rożek.

Jak chronić się przed koronawirusem?/PAP Jak chronić się przed koronawirusem?/PAP

– W skrócie, jeżeli ktoś chory jest w domu i nie ma z nim kontaktu, to szansa zarażenia się od niego jest niewielka. Z tego samego powodu, osoby, które wracają z rejonów podwyższonego ryzyka, proszone są o poddanie się kwarantannie. Jest to tym bardziej istotne, że szalejący obecnie koronawirus jest o tyle kłopotliwy, że jego źródłem może być osoba, która nie ma jeszcze objawów i taki stan może trwać nawet kilka, kilkanaście dni – dodaje Trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 3.03.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Polecane