Co by było, gdyby dinozaury żyły do dziś?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:20
Wyobraźmy sobie, że 65 mln lat temu w Ziemię nie uderzyła asteroida, którą naukowcy posądzają o unicestwienie wielkich gadów. Czy żylibyśmy dziś w świecie à la "Park Jurajski"?
Audio
  • Jak wyglądałoby życie dinozaurów w XXI wieku? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/metha1819

– Nie wyobrażam sobie tej sytuacji. Po pierwsze: czy mogłyby tu funkcjonować? Tak. Czy świat nie różni się obecnie od świata w ich czasach? Dinozaury spokojnie by sobie współcześnie poradziły. Może nie wszędzie, ale znalazłyby dla siebie środowiska – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.

– Po drugie: Czy nasz świat bardzo by się różnił? Owszem, zasadniczo – zaznacza dr Rożek. – Król może być tylko jeden. W tamtym świecie owym "królem" na szczycie piramidy biologicznej, były dinozaury. Ssaki miały swoje miejsce, ale bardzo niszowe i nie były w stanie się za bardzo rozwinąć, również dlatego, że były zjadane, ale również dlatego, że roślinożerne dinozaury zjadały im pożywienie.

– Nie było wtedy przestrzeni na rozwój takiej grupy gatunków. Gdyby nie wielka zagłada 65 mln lat temu nadal nie byłoby tej przestrzeni. Aby nasi przodkowie mogli się rozwinąć, trzeba było spełnić kilka warunków, w tym ograniczonej ilości naturalnych wrogów. Gdyby nie tamta asteroida, prawdopodobieństwo, że ssaki przejmą kontrolę nad Ziemią, byłoby ekstremalnie małe – podsumowuje Trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 4.03.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym, który jest bliżej Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:20
– Na Wenus jest atmosfera, w której jest dużo dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i magazynuje energię słoneczną. To nie dotyczy tylko Wenus, ale i naszych gazów cieplarnianych – podkresla dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gotować ziemniaki?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 07:20
– Wszystko zależy od tego, czy chcemy je zjeść np. z kotletem schabowym, czy w zupie – zwraca uwagę dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja zbawi świat?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 07:20
– To nie jest tak, że z dnia dzień świat stanie się zupełnie inny i znikną wszystkie problemy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń