Co by się stało, gdyby poziom wód i oceanów nagle zmniejszył się o połowę?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 07:20
– Tak duży ubytek masy spowodowałby, że Ziemia zaczęłaby inaczej wirować wokół własnej osi i inaczej krążyć wokół Słońca – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jak poziom wód wpływa na tektonikę? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach
Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy w ChinachFoto: shutterstock.com/isabel kendzior

Przykładem na tego typu efekty jest hydroelektrownia nazwana Zaporą Trzech Przełomów, zlokalizowana na rzece Jangcy w prowincji Hubei w Chinach. Budowana w latach 1993-2010 inwestycja od początku jest krytykowana zarówno przez historyków, jak i ekologów. Poziom nagromadzonej wody wynoszący aż 175 metrów przyczynił się do zniszczenia licznych zabytków, gatunków ryb i ssaków wodnych.

– Zapora Trzech Przełomów w Chinach to gigantyczna ilość wody spiętrzona w miejscu, w którym nigdy wcześniej jej nie było. Powoduje lekką zmianę nachylenia osi Ziemi, ale też zmiany w tektonice. Tak duża masa powoduje, że płyta tektoniczna jest trochę ugięta. To może powodować np. powstawanie trzęsień Ziemi – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 7.14

kr/gs


Czytaj także

Czy da się nurkować w wodzie przy zerowej grawitacji?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:20
– Nie mamy urządzenia, które włączałoby i wyłączało grawitację. Wydaje się, że lecąc daleko w kosmos, musimy mieć coś, co by ją symulowało, bo nasz organizm w stanie nieważkości wyjątkowo źle funkcjonuje – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy okręt podwodny działałby normalnie pływając w… rtęci?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 07:20
– Zdecydowanie tak. Na ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu. Jej wartość zależna jest od tego, jaka jest wzajemna gęstość pomiędzy obiektem, a ową cieczą – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rybka mogłaby pływać na stacji kosmicznej?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 07:20
– Tak, oczywiście, ale gdyby miała to robić w kuli wody nieograniczonej żadną barierą, to nie udałoby się to, bo owa kula by się nie utrzymała – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń