Czy koty miauczą tylko do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 07:20
– Koty komunikują się za pomocą dźwięków także z innymi kotami, ale do ludzi miauczą w zupełnie inny sposób niż do siebie – wyjaśnia dr Tomasz Rożek. 
Audio
  • Jakie tajemnice skrywa kocia mowa? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marie-Claude Lemay

– Używają do tego zestawu częstotliwości: czasami jest to mruczenie, a czasami częstotliwości bardzo wysokie. Co ciekawe, są one dobrane w taki sposób, że nasze ucho mózg są na nie wyjątkowo wrażliwe. Te wysokie częstotliwości są identyczne z częstotliwością dźwięku płaczu dziecka. Niektóre dźwięki, jak mruczenie, przypominają nam atmosferę przytulności, miłości – opowiada dr Rożek. – Gdyby posłuchać, jak koty komunikują się między sobą, usłyszelibyśmy dźwięki, które w ogóle nie brzmią jak kocie. W związku z tym wydaje się, że koty znają dwa języki – dodaje.

Skąd bierze się kocie mruczenie?

Koty posiadają mało rozwinięte mięśnie mimiczne, więc nie pozostaje im nic innego, jak wyrażać swoje emocje konkretnymi zachowaniami i dźwiękami. Wiemy, że koty mruczą, kiedy odczuwają przyjemność, np. podczas głaskania przez człowieka. Nie wiemy jednak do końca, która część kociej anatomii odpowiada za ten charakterystyczny odgłos. Są badania, z których wynika, że mruczenie jest rezultatem drgania mięśni krtani, inne – że pochodzi z okolic przepony.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 7.13

kr/gs

Czytaj także

Co skanuje skaner oka – siatkówkę czy tęczówkę?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 07:20
– Zeskanowanie siatkówki jest możliwe. Tak jak tęczówka, jest ona charakterystyczna, ale zajrzenie głęboko do oka wymaga odpowiedniego oświetlenia i specjalistycznego urządzenia. Byłoby to niepraktyczne, tym bardziej, że możemy zrobić to z tęczówką  – zaznacza doktor Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego gęsia skórka nie pojawia się na twarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:20
– Moim zdaniem pojawia się, ale dosyć ciężko jest ją zauważyć – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzęta w trakcie snu zimowego cierpią na zanik mięśni?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:20
– Zwierzęta, nawet gdy zapadają w sen zimowy, to nie leżą tak zupełnie bez ruchu – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń