Dlaczego orbity wszystkich planet przebiegają po zbliżonej płaszczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 07:20
– Wszystkie planety powstały z dysku materii i gazu, jaki wirował przed miliardami lat w przestrzeni kosmicznej – odpowiedział dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Dlaczego wszystkie planety powstały na jednej płaszczyźnie? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Vadim Sadovski

– Ten dysk nie był idealnie płaski jak np. płyta gramofonowa, a bardziej przypominał talerzyk. W jego centrum zgromadził się głównie wodór, a cięższe elementy znajdowały się nieco dalej. Ogromna gęstość i ciśnienie w środku tego dysku spowodowały, że w którymś momencie zaczęła tam przebiegać reakcja fuzji termojądrowej. To centralne miejsce zamieniło się w Słońce, które zajęło 99 proc. jego masy. Z pozostałego jednego procenta uformowały się planety, księżyce, asteroidy i komety. Powstały one w wirującym dysku, który wirował w jednej płaszczyźnie – wyjaśnił Trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Jaka jest najwyższa góra na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 07:50
– Oczywiście najwyższą górą na świecie jest Mount Everest położony na granicy Tybetu i Chin. Jej wysokość to 8848 metrów – mówi dr hab. Maciej Dąbski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. A jaka jest najwyższa góra, mierząc od podstawy do wierzchołka? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pod piaskami pustyni można znaleźć wodę?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:20
– Nie tylko można znaleźć pod pustyniami wodę, ale jest jej tam bardzo dużo – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nasz wzrost ulega zmianie w ciągu nocy?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:20
– Gdy wstaję rano i wsiadam do samochodu, muszę podnieść lusterko wsteczne do góry, tak jakbym przez noc urósł o parę centymetrów w stosunku do poprzedniego dnia, kiedy to spędziłem w aucie kilka godzin. Czy pod wieczór nasze ciało się wydłuża? A może tracimy parę centymetrów? – zastanawia się jeden z naszych Słuchaczy.
rozwiń zwiń