Co by się stało, gdyby na Ziemi zabrakło tlenu na kilka sekund?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 07:20
– Jeżeli mówimy o tlenie cząsteczkowym, niespecjalnie by coś się nam stało, a jeżeli mówimy o tlenie w ogóle, byłaby to totalna tragedia – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jakie byłyby skutki braku tlenu na Ziemi? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Triff

– Gdyby zabrakło zwykłego tlenu cząsteczkowego, chociaż na sekundę, uległyby zatrzymaniu wszystkie reakcje spalania, a więc np. zgasłyby wszystkie pożary, wygasły wszystkie piece, zatrzymały wszystkie silniki w pompach, samolotach, dźwigach, wyłączyłby się elektrownie – wyjaśnia dr Rożek.

Jakie byłyby następstwa braku tlenu w powietrzu atmosferycznym?

– Nagle zniknęłoby 21 proc. atmosfery. Woda też ma w sobie tlen, więc gdyby ten zniknął, cała woda zamieniłaby się w wodór. To lekki gaz, więc natychmiast uleciałby do góry. My również jesteśmy zbudowani z wody w 60-70 proc. Cała woda z lodowców, oceanów, zwierząt i wszystkiego co nas otacza, w dużej części zamieniłaby się w wodór. Gdyby tlen pojawił się z powrotem po jednej czy dwóch sekundach, nie jestem przekonany, czy zamieniłby się z powrotem w wodę, czy raczej doszłoby do szybkiej reakcji wybuchowej, jak to wtedy, gdy tlen łączy się z wodorem, zresztą produkując wodę – opowiada Trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekPiotr Łodej
Data emisji: 06.04.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Czytaj także

Jaka jest najwyższa góra na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 07:50
– Oczywiście najwyższą górą na świecie jest Mount Everest położony na granicy Tybetu i Chin. Jej wysokość to 8848 metrów – mówi dr hab. Maciej Dąbski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. A jaka jest najwyższa góra, mierząc od podstawy do wierzchołka? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pod piaskami pustyni można znaleźć wodę?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:20
– Nie tylko można znaleźć pod pustyniami wodę, ale jest jej tam bardzo dużo – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nasz wzrost ulega zmianie w ciągu nocy?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:20
– Gdy wstaję rano i wsiadam do samochodu, muszę podnieść lusterko wsteczne do góry, tak jakbym przez noc urósł o parę centymetrów w stosunku do poprzedniego dnia, kiedy to spędziłem w aucie kilka godzin. Czy pod wieczór nasze ciało się wydłuża? A może tracimy parę centymetrów? – zastanawia się jeden z naszych Słuchaczy.
rozwiń zwiń