Czy roślinom szkodzi podlewanie wodą destylowaną?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 07:20
 – Jeżeli nasze ambicje ograniczają się do tego, by jakaś roślina doniczkowa po prostu przetrwała, można ją podlewać jakąkolwiek wodą, o ile jest ona czysta – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tsarevv

– Woda destylowana, czyli czyste H₂O, to jeden z tych elementów, który można zastosować przynajmniej do niektórych roślin. Jest to woda pozbawiona wszelkich minerałów i nie występuje w naturze. Z jednej strony to dobrze, że woda destylowana jest taka czysta, ale z drugiej roślina nie potrzebuje samej wody, ale także tego, co jest w niej rozpuszczone, czyli minerałów. Ogromnym minusem wody destylowanej jest to, że trzeba ją kupować – wyjaśnia dr Rożek.

Woda twarda lub chlorowana – jak uczynić ją zdatną do podlewania roślin?

– Zwykle podlewamy rośliny wodą z kranu, ale w niektórych regionach kraju woda jest twarda, co znaczy, że ma zbyt wiele rozpuszczonych związków magnezu i wapnia. Niektóry roślinom może to zaszkodzić, dlatego musimy jakoś pozbyć się tego nadmiaru minerałów, a najprostszym sposobem na to jest przegotowanie takiej wody. Wtedy spora część minerałów się wytrąci. Kiedy mamy do czynienia z wodą chlorowaną, trzeba odczekać kilka godzin po to, by chociaż część tego chloru się ulotniła – doradza ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekPiotr Łodej
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 7.14

kr/ml

Czytaj także

Czy drzewo zasadzone na Marsie wyprodukowałoby tlen?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 07:20
– Na Marsie jest dużo dwutlenku węgla, który zajmuje 95 proc. atmosfery, ale ta jest bardzo, ale to bardzo rzadka – zaznacza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pod piaskami pustyni można znaleźć wodę?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:20
– Nie tylko można znaleźć pod pustyniami wodę, ale jest jej tam bardzo dużo – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy skorupki jajek są biodegradowalne?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 07:20
– Skorupki jajek rozkładają się. Można, a nawet trzeba, wyrzucić je na kompostownik, ale można je też… dać kurom do zjedzenia – zaskakuje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń