Czy rośliny odczuwają strach?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 07:20
– To trudne pytanie, bo nie mamy możliwości wczucia się w sytuację fikusa, pietruszki czy brzozy, natomiast nie ma wątpliwości, że rośliny potrafią odbierać bodźce z otoczenia – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jak rośliny reagują na zagrożenie? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Gałąź akacji  zdjęcie ilustracyjne
Gałąź akacji – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Iva Villi

– Takimi bodźcami są nie tylko temperatura, wilgotność czy światło, ale też np. ogień albo bodźce chemiczne. Rośliny potrafią przekazywać sobie informacje o zagrożeniach i na te zagrożenia reagować. Informują się np. o nadciągającym ulewnym deszczu albo o suszy, o pożarze, a nawet o szkodnikach. W literaturze jest dosyć dobrze opisany przypadek akcji, które potrafią się informować na bardzo duże odległości o tym, że jedno z drzew podjada żyrafa. To podjadane drzewo wypuszcza związki chemiczne w powietrze, które rozwiewa wiatr. Jak tylko dotrą do innej akacji, powodują, że liście ostrzeżonego drzewa ze smakowitych robią się niesmaczne – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Czy planety wydają jakieś dźwięki?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 07:20
– Ziemia ma całkiem szeroką gamę dźwięków, począwszy od tego, co dzieje się w atmosferze. Jeżeli np. piorun dobrze słychać na Ziemi, to na pewno jest słyszalny także na Wenus – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy koty miauczą tylko do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 07:20
– Koty komunikują się za pomocą dźwięków także z innymi kotami, ale do ludzi miauczą w zupełnie inny sposób niż do siebie – wyjaśnia dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy roślinom szkodzi podlewanie wodą destylowaną?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 07:20
 – Jeżeli nasze ambicje ograniczają się do tego, by jakaś roślina doniczkowa po prostu przetrwała, można ją podlewać jakąkolwiek wodą, o ile jest ona czysta – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń