Czy we wszechświecie może zabraknąć wodoru?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 07:20
– Rzeczywiście, pierwiastki powstają w gwiazdach, ale po Wielkim Wybuchu powstał nie tylko wodór, ale i inne lekkie pierwiastki – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy wszechświat może "zużyć" cały swój zapas wodoru? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Vadim Sadovski

– W gwiazdach, które są kulami wodoru, powstają inne pierwiastki, ale jedynie do żelaza włącznie. Te cięższe pierwiastki powstają w wyniku dość ekstremalnych wydarzeń, na przykład w czasie wybuchu supernowej. W trakcie normalnego działania gwiazdy nie powstają one. Czy może zabraknąć wodoru? Tak. Powstał on w pewnym momencie naszego wszechświata, czyli w chwili Wielkiego Wybuchu. Obecnie, powstały wtedy wodór jest wykorzystywany, jako podstawowe paliwo naszego wszechświata. To trochę tak, jakbyśmy rozrzucili na podłodze malutkie klocki i zaczęli układać z nich większe konstrukcje. W pewnym momencie ich zabraknie. Jesteśmy daleko od tego momentu, ale obserwujemy już, że w pewnym sensie, ten proces ubywania wodoru już ma miejsce. Powstawanie nowych gwiazd trwa dłużej, niż kiedyś – odpowiada dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 5.05.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Czy skorupki jajek są biodegradowalne?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 07:20
– Skorupki jajek rozkładają się. Można, a nawet trzeba, wyrzucić je na kompostownik, ale można je też… dać kurom do zjedzenia – zaskakuje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzęta w trakcie snu zimowego cierpią na zanik mięśni?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:20
– Zwierzęta, nawet gdy zapadają w sen zimowy, to nie leżą tak zupełnie bez ruchu – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy koty miauczą tylko do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 07:20
– Koty komunikują się za pomocą dźwięków także z innymi kotami, ale do ludzi miauczą w zupełnie inny sposób niż do siebie – wyjaśnia dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń