Czy wszystko, co nas otacza, składa się z pustki?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 07:22
– W szkole uczyłam się, że wszystko zbudowane jest z atomów, a potem dowiedziałam się, że ponad 99 proc. przestrzeni, jaką zajmuje atom, to pustka. Czy wobec tego wszystko jest puste? – zastanawia się nasza Słuchaczka.
Audio
  • Jaki kształt mają protony i elektrony? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: CI Photos

– Jeżeli chodzi o te 99 proc. w każdym atomie, jest trochę inaczej. Obraz małych kuleczek sklejonych w jądrze, czyli protonów i neutronów oraz jeszcze mniejszych kuleczek, które orbitują dookoła, jest nieporozumieniem. Ten obraz wynika trochę z modelu atomu Bohra, który jest mocnym uproszczeniem stanu rzeczywistego – mówi dr Tomasz Rożek.

– Choć protony i neutrony od biedy możemy przyrównać do tych małych kuleczek, to już elektronów absolutnie nie. Kształt cząstek zależy od wielu czynników i proton może przybierać różne kształty. Natomiast elektron na pewno nie jest małą kuleczką, tylko czymś w rodzaju chmury, fali. Jeżeli chodzi o fizykę, jest w nas sporo pustej przestrzeni, a ta pusta przestrzeń jest upakowana tak, że jej nie widać – wyjaśnia dziennikarz naukowy Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekPiotr Łodej
Data emisji: 19.05.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Dlaczego orbity wszystkich planet przebiegają po zbliżonej płaszczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 07:20
– Wszystkie planety powstały z dysku materii i gazu, jaki wirował przed miliardami lat w przestrzeni kosmicznej – odpowiedział dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy we wszechświecie może zabraknąć wodoru?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 07:20
– Rzeczywiście, pierwiastki powstają w gwiazdach, ale po Wielkim Wybuchu powstał nie tylko wodór, ale i inne lekkie pierwiastki – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy foton, który wyleci z powierzchni gwiazdy będzie leciał w nieskończoność?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 07:22
– Gdyby w kosmosie panowała idealna próżnia, tak by było, ale kosmos, wbrew pozorom, wcale nie jest pusty – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń