Dlaczego zdjęcia powierzchni Marsa robią lądowniki, a nie ziemski teleskop?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:30
– Jak to jest, że mamy teleskopy, które widzą obiekty oddalone o miliardy lat świetlnych od Ziemi, jednocześnie te same teleskopy nie są w stanie zbadać z detalami i sfotografować powierzchnię Marsa i musimy tam wysyłać sondy? – pyta pani Agnieszka.
Audio
  • Dlaczego teleskop Hubble'a nie sfotografuje ziarnka piasku? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Skeeze

– Teleskopy też badają Marsa. Na Czerwoną Planetę wysyłamy lądowniki czy orbitery nie tylko, by fotografowały powierzchnię. Wykonują całą masę skomplikowanych badań – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.

Zdjęcia powierzchni planety robione są przez orbitery marsjańskie i lądowniki, a nie przez teleskopy ziemskie czy umieszczone na orbicie, choć są bardzo dokładne. Dlaczego zatem nie fotografują ziarenek piasku na marsjańskiej pustyni?  Ponieważ te są za małe. Obiekty, które fotografują teleskopy, są zazwyczaj bardzo duże. Jeden z najsłynniejszych, teleskop Hubble'a, nie jest w stanie "zobaczyć" nawet miejsca lądowania statku Apollo na Księżycu. Najmniejszy obiekt, jaki może sfotografować na Ziemi, ma ok. 20 cm, na Księżycu najmniejszy obiekt będzie wielkości boiska do piłki nożnej  mówi ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 1.06.2020
Godzina emisji: 7.15

ac/mk

Czytaj także

Co widać na Plutonie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 07:22
– Czy stojąc na powierzchni Plutona, będę w stanie zobaczyć swoje stopy? – zastanawia się nasza Słuchaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego start rakiety Falcon 9 się nie odbył?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:22
– Wszystko poszło super i mówię to zupełnie serio. Zawsze z ogromnym podziwem obserwuję kogoś, kto jest odpowiedzialny i mimo wieloletnich przygotowań i ogromnych emocji, jest w stanie odwołać taką operację ze względu na ryzyko – zaskakuje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń