Dlaczego zdjęcia powierzchni Marsa robią lądowniki, a nie ziemski teleskop?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego zdjęcia powierzchni Marsa robią lądowniki, a nie ziemski teleskop?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Skeeze

– Jak to jest, że mamy teleskopy, które widzą obiekty oddalone o miliardy lat świetlnych od Ziemi, jednocześnie te same teleskopy nie są w stanie zbadać z detalami i sfotografować powierzchnię Marsa i musimy tam wysyłać sondy? – pyta pani Agnieszka.

Posłuchaj

Dlaczego teleskop Hubble'a nie sfotografuje ziarnka piasku? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Teleskopy też badają Marsa. Na Czerwoną Planetę wysyłamy lądowniki czy orbitery nie tylko, by fotografowały powierzchnię. Wykonują całą masę skomplikowanych badań – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.

Zdjęcia powierzchni planety robione są przez orbitery marsjańskie i lądowniki, a nie przez teleskopy ziemskie czy umieszczone na orbicie, choć są bardzo dokładne. Dlaczego zatem nie fotografują ziarenek piasku na marsjańskiej pustyni?  Ponieważ te są za małe. Obiekty, które fotografują teleskopy, są zazwyczaj bardzo duże. Jeden z najsłynniejszych, teleskop Hubble'a, nie jest w stanie "zobaczyć" nawet miejsca lądowania statku Apollo na Księżycu. Najmniejszy obiekt, jaki może sfotografować na Ziemi, ma ok. 20 cm, na Księżycu najmniejszy obiekt będzie wielkości boiska do piłki nożnej  mówi ekspert.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 1.06.2020
Godzina emisji: 7.15

ac/mk

Polecane