Co sprawia, że noworodki oddychają?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:30
– Mówiąc w skrócie: szok i trauma. Dziecko jest przestraszone nową sytuacją – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Dlaczego płacz noworodka to dobry znak? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KieferPix/shutterstock.com

Mimo, że poród jest planowany i naturalny, do krwi matki i dziecka uwalniane są substancje, które pomagają w przejściu przez tę nową sytuację. Dziecko jest przerażone wszystkim: nowym otoczeniem, dźwiękami, światłem, zapachami. Nagle robi się też dużo miejsca i u wielu dzieci wywołuje to ogromny strach, bo przez ostatni czas przebywało tam, gdzie przestrzeni jest mało. Dlatego wielu ekspertów zaleca, by do kąpieli zawinąć malucha w jakiś materiał, tak, by czuł on, że rzeczywiście coś je okala. Poza tym, w trakcie porodu dziecko gwałtownie zmienia swoją pozycję. Gdy wszystko jest nowe i nieoczekiwane, nawet dorosły może się bać. Jakkolwiek okrutnie by to nie brzmiało, ten szok i płacz są bardzo dobrym znakiem. Gdy dziecko zaczyna krzyczeć, musi nabrać powietrza do płuc, które były dopiero co wypełnione płynem. Płacz oznacza, że noworodek oddycha, ale też, że jest na tyle silny, by to zrobić – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 5.06.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Skąd wiemy, jakie opady atmosferyczne są na innych ciałach niebieskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:20
– Nie wysyłamy tam i długo nie wyślemy żadnych sond, nie mówiąc o żadnych lądownikach. Nie obserwujemy też powierzchni globów oddalonych od nas o miliony lat świetlnych. Trochę o nich jednak wiemy – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w nieważkości płomień świecy jest kulą?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:30
– Logika podpowiada, że w grawitacji płomień świecy powinien być bardziej ściśnięty, czyli kulisty, a przy braku grawitacji – bardziej wyciągnięty – stwierdza pani Krystyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na totalnym odludziu można się przeziębić?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 10:30
Żona pana Łukasza twierdzi, że tak. Słuchacz uważa jednak, że jest to niemożliwe, ponieważ wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka. A co na to dr Tomasz Rożek?
rozwiń zwiń