Czy naprawdę nie można jeść ciasta świeżo po upieczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 07:20
– Czy faktycznie jest tak, jak mamy i babcie mówiły, że nie można jeść ciasta, chleba czy bułek świeżo po upieczeniu? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Jacek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixel-Shot/shutterstock.com

Posłuchaj
03:42 [ PR3]PR3 (mp3) 15 czerwiec 2020 07_15_01.mp3 Czy naprawdę nie można jeść ciasta świeżo po upieczeniu? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Dr Tomasz Rożek wskazał, że sam się zastanawiał nad tym, jak to jest, że powinno się jeść ciepłą zupę, a nie można jeść ciepłego chleba. – Do teraz nie znalazłem satysfakcjonującej dla mnie odpowiedzi – przyznał.

Zauważył, że jest wiele potraw, których głównym elementem jest ciasto a spożywamy je na ciepło. Spód pizzy to ciasto drożdżowe a jemy ją "prosto z pieca", nie czekamy aż ostygnie. Tak samo jest w przypadku klasycznych zapiekanek na bułce a także pierogów czy naleśników.

. 
Zdjęcie ilustracyjne (Foto: JOKE_PHATRAPONG/shutterstock.com)
 

Ekspert powiedział, że znalazł w internecie informację, że chodzi o drożdże. Według tych, którzy przestrzegają przed jedzeniem gorących bułek, jak ciasto jest ciepłe, to wtedy drożdże jeszcze pracują i jak je połkniemy, to efekt może być dla nas niekorzystny.

– To jest kompletna nieprawda. Drożdże zabija temperatura w piekarniku. One działają i spulchniają ciasto, ale do pewnego momentu. Jak jest zbyt gorąco "padają". W cieście wyjętym z piekarnika już nie ma żywych drożdży – wytłumaczył.

– Gdy ciasto jest zrobione na proszku do pieczenia, ten proszek po wyciągnięciu ciasta z piekarnika też już nie działa - dodał dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk/kr

Czytaj także

Co sprawia, że noworodki oddychają?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:30
– Mówiąc w skrócie: szok i trauma. Dziecko jest przestraszone nową sytuacją – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Mars będzie naszym ostatnim przystankiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:20
– Przecież dalej nie ma po co lecieć. Nie osiedlimy się ani na Jowiszu, ani na Saturnie, bo to gazowe giganty – zauważyła słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia, pani Dorota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięła błękitna i złota godzina w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:25
– Jak to się dzieje, że mamy błękitną godzinę i wówczas barwa światła słonecznego jest zimna, a podczas złotej godziny światło jest zdecydowanie cieplejsze, miodowe – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Rafał, który hobbistycznie zajmuje się fotografią.
rozwiń zwiń