Jaka jest pojemność ludzkiego mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 07:20
– To bardzo trudne pytanie. Nie chodzi tu o to, że nie mamy urządzenia, którym moglibyśmy to zmierzyć, ale o to, że nie za bardzo wiemy co zmierzyć – mówi dr Tomasz Rożek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/PublicDomainPictures / 17907
Posłuchaj
05:44 2020_06_17 07_16_17_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Ile megabajtów pamięci ma mózg? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Gdy mówimy o dysku twardym, lub innych nośnikach danych, potrafimy łatwo określić ile danych da się na nich zapisać. Z mózgiem sprawa jest bardziej skomplikowana. W mózgu nie jest tak, że wszystko jest zapisane w partycjach, często jest tak, że informacje nie są przez nas zapamiętywane po kolei. Nie chodzi o to, że coraz więcej zapamiętujemy. Przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie znajdowałem przeróżne wyniki z szacunków. Zależą one od tego, jaki sposób obliczania przyjmiemy. Kiedyś próbowano obliczyć liczbę połączeń nerwowych. Badanie to wykazało, że mózg ma pojemność ok. 2,5 petabajtów. Inne badania mówią, że jest to kilkaset terabajtów. Gdyby na twardy dysk o podobnej pojemności nagrać wyłącznie filmy o dobrej jakości, to obejrzenie ich zajęłoby nam kilkadziesiąt lat – wyjaśnia dziennikarz naukowy Trójki. 

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 7.16

ml

Czytaj także

Co sprawia, że noworodki oddychają?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:30
– Mówiąc w skrócie: szok i trauma. Dziecko jest przestraszone nową sytuacją – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Mars będzie naszym ostatnim przystankiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:20
– Przecież dalej nie ma po co lecieć. Nie osiedlimy się ani na Jowiszu, ani na Saturnie, bo to gazowe giganty – zauważyła słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia, pani Dorota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięła błękitna i złota godzina w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:25
– Jak to się dzieje, że mamy błękitną godzinę i wówczas barwa światła słonecznego jest zimna, a podczas złotej godziny światło jest zdecydowanie cieplejsze, miodowe – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Rafał, który hobbistycznie zajmuje się fotografią.
rozwiń zwiń