Dlaczego w Stanach Zjednoczonych standard napięcia wynosi 120V?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 08:00
– Skąd ta różnica, skoro reszta świata ma standard napięcia 220-230 woltów? – pyta pani Krystyna, słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shawn Hempel/shutterstock.com

Posłuchaj
07:37 [ PR3]PR3 (mp3) 18 czerwiec 2020 07_16_34.mp3 Dlaczego w Stanach Zjednoczonych standard napięcia wynosi 120V? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Jak wyjaśnił w audycji "Pytania z kosmosu" dr Tomasz Rożek, ta różnica wynika głównie z tego, że kiedyś ktoś coś wymyślił, a dopiero później określił standardy.

– System powszechnego zasilania domów energią elektryczną pojawił się w Stanach Zjednoczonych za sprawą Thomasa Edisona. Edison zastosował tzw. prąd stały o napięciu 110V. Tak po prostu przyjął. Chwilę później George Westinghouse zaproponował zasilanie prądem zmiennym, bo tak było praktyczniej. Prąd zmienny mógł być produkowany nawet w dużym oddaleniu od odbiorcy. Prąd stały musiał być produkowany w bezpośrednim sąsiedztwie – mówił Trójkowy ekspert.

– Sieć elektryczna w USA się rozrastała, produkowano urządzenia i do produkcji prądu, i do odbioru prądu. One wszystkie miały konkretny parametr, pod ten konkretny prąd. Tak, żeby wszystko pasowało. Więc jak w jednym mieście powstawało coś dostosowane do konkretnego parametru – tych 110-120V – to okolica ten sam standard stosowała. Tak się to rozrosło – opowiadał dziennikarz naukowy.

Gdy w Europie zaczęły powstawać pierwsze sieci energetyczne, specjaliści byli już mądrzejsi o amerykańskie doświadczenia. Można było uniknąć pewnych błędów. – Podniesiono napięcie do 220V, bo tak jest po prostu wydajniej. Są mniejsze straty na przesyłaniu energii na większe odległości. Jeszcze mniejsze byłyby przy napięciu 350, 500, 1000V, ale podnosząc napięcie, zwiększamy niebezpieczeństwo np. pożaru w wyniku potencjalnego spięcia elektrycznego – wskazał dr Rożek.

Wyższe napięcie – jak tłumaczył – oznacza, że do przekazywania tej samej mocy wymagana jest niższa wartość prądu. W przypadku długich przewodów oznacza to mniejsze straty. Linie przesyłowe przesyłają prąd o wyższym napięciu niż ten w naszym gniazdu. To transformatory, które są w pobliżu naszego domu, osiedla, obniżają napięcie do 220-230V.

Sześć sposobów na oszczędność prądu. Profil: Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 7.15

kk/ml

Czytaj także

Czy podczas deszczu zasięg telefonii komórkowej jest lepszy czy gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 07:22
Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Michał, codziennie jeździ do pracy tą samą drogą. W pewnych miejscach na trasie jego telefon traci zasięg. W tych samych miejscach, kiedy pada deszcz, pan Michał może rozmawiać przez telefon bez żadnych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięła błękitna i złota godzina w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:25
– Jak to się dzieje, że mamy błękitną godzinę i wówczas barwa światła słonecznego jest zimna, a podczas złotej godziny światło jest zdecydowanie cieplejsze, miodowe – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Rafał, który hobbistycznie zajmuje się fotografią.
rozwiń zwiń