Dlaczego w nocy jest ciemno, skoro na niebie jest tyle gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 08:00
– Jest coś takiego, jak paradoks Olbersa. Mówi on, że w nieskończenie wielkim wszechświecie jest nieskończenie wiele źródeł światła – gwiazd, a i tak nocą na Ziemi jest ciemno – tłumaczy dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/solarseven

Posłuchaj
04:53 2020_06_23 07_15_14_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Czemu w nocy jest ciemno? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Gdyby choć jeden kwant z każdej gwiazdy we wszechświecie docierał do Ziemi, to nie byłoby tu ciemno nocą. Jednakże, jak w przypadku większości paradoksów, jest tu kilka haczyków. Wszechświat nie jest nieskończenie wielki. Same gwiazdy rodzą się i umierają. Proces ten jest dynamiczny. Ponadto, wszechświat się rozszerza. W pewnym momencie, rozszerza się on szybciej, niż światło. To oznacza, że nigdy nie dowiemy się, co tam się dzieje. Żadna fala stamtąd do nas nigdy nie dotrze. Jest jeszcze kwestia efektu Dopplera. Światło niektórych gwiazd dociera do nas, ale w postaci fal, których nasze oko nie rejestruje. Po zsumowaniu tego wszystkiego, wniosek jest taki, że do nas dociera światło jedynie z bardzo niewielkiego ułamka gwiazd na naszym niebie – odpowiada dr Rożek.

YouTube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/gs

Czytaj także

Co widać na Plutonie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 07:22
– Czy stojąc na powierzchni Plutona, będę w stanie zobaczyć swoje stopy? – zastanawia się nasza Słuchaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Mars będzie naszym ostatnim przystankiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 07:20
– Przecież dalej nie ma po co lecieć. Nie osiedlimy się ani na Jowiszu, ani na Saturnie, bo to gazowe giganty – zauważyła słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia, pani Dorota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń