Czy rozładowywanie telefonu do końca poprawia żywotność baterii?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 07:20
– Ściśle rzecz biorąc, my nie podłączamy telefonu do ładowarki. Ładowarka jest wewnątrz telefonu. Tym, co podłączamy, jest zasilanie – podkreśla na wstępie dr Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/McLittle Stock

Posłuchaj
05:30 2020_07_06 07_16_45_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Poziom rozładowania baterii w telefonie a jej żywotność (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– W dzisiejszych telefonach, kiedy bateria jest naładowana, akumulator sam się odłącza. Ładowarka wewnątrz telefonu odłącza zasilanie. Baterie litowo-jonowe, które mamy w dzisiejszych telefonach, trzymają się dłużej, kiedy pilnujemy, żeby rozładowanie telefonu było nie mniejsze niż 50 proc. i nie większe niż 90 proc.– mówi ekspert.

Rak od telefonu komórkowego? - Nauka. To lubię./Nauka. To lubię

– Te różnice w trwałości są tak niewielkie, że w zasadzie nie mają znaczenia. Telefon wyrzucimy wcześniej z innego powodu, nie z powodu baterii – dodaje.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 6.07.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Dlaczego radio ma zasięg tam, gdzie nie mają go komórki?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:20
– To są zupełnie inne fale, należące do tej samej rodziny, ale o zupełnie różnych charakterystykach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podczas deszczu zasięg telefonii komórkowej jest lepszy czy gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 07:22
Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Michał, codziennie jeździ do pracy tą samą drogą. W pewnych miejscach na trasie jego telefon traci zasięg. W tych samych miejscach, kiedy pada deszcz, pan Michał może rozmawiać przez telefon bez żadnych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięła błękitna i złota godzina w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:25
– Jak to się dzieje, że mamy błękitną godzinę i wówczas barwa światła słonecznego jest zimna, a podczas złotej godziny światło jest zdecydowanie cieplejsze, miodowe – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Rafał, który hobbistycznie zajmuje się fotografią.
rozwiń zwiń