Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Castleski/shutterstock.com

Posłuchaj
05:41 2020_07_08 07_16_08_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Zagrożenia w kosmosie (Pytania z kosmosu/Trójka)

– Zdmuchnąć coś może pęd powietrza. Musi być jednak różnica prędkości. Gdy jej nie ma, prędkość nie ma znaczenia. W kosmosie nie ma pędu powietrza i jego oporów. Nie ma ośrodka, w którym stacja się porusza. To oznacza też, że, gdy już wyniesiemy jakiś obiekt w kosmos, nie potrzebujemy tak dużej ilości paliwa i tak ogromnych silników, by ten mógł się poruszać – wyjaśnia naukowy ekspert Trójki.

Youtube/SPACE (Official)

Prędkość to jedno, ale astronautom zagraża znacznie więcej czynników.

– Astronautę może coś uderzyć i taka kolizja skończyłaby się dla niego tragicznie. W Międzynarodową Stację Kosmiczną wielokrotnie uderzały różne obiekty. Gdy robi się przegląd jej elementów, robione są zdjęcia charakterystycznych wgnieceń w poszyciu, które wyglądają, jak dziura po kuli. Nawet niewielki kosmiczny śmieć pędzi z ogromną prędkością i ma wielką energię. Pocieszające są dwa fakty: kosmicznych śmieci jest dużo, ale orbita jest gigantyczna. Większe z tych obiektów, są zidentyfikowane, wiadomo gdzie są i, gdyby stacja znalazła się na kursie kolizyjnym, może z niego zboczyć. Takie sytuacje także miały już miejsce – tłumaczy dr Rożek.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 8.07.2020
Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Dlaczego radio ma zasięg tam, gdzie nie mają go komórki?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:20
– To są zupełnie inne fale, należące do tej samej rodziny, ale o zupełnie różnych charakterystykach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podczas deszczu zasięg telefonii komórkowej jest lepszy czy gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 07:22
Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Michał, codziennie jeździ do pracy tą samą drogą. W pewnych miejscach na trasie jego telefon traci zasięg. W tych samych miejscach, kiedy pada deszcz, pan Michał może rozmawiać przez telefon bez żadnych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięła błękitna i złota godzina w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:25
– Jak to się dzieje, że mamy błękitną godzinę i wówczas barwa światła słonecznego jest zimna, a podczas złotej godziny światło jest zdecydowanie cieplejsze, miodowe – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Rafał, który hobbistycznie zajmuje się fotografią.
rozwiń zwiń