Czy laik może stwierdzić autentyczność diamentu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 07:20
– Jak najbardziej. Sposobów jest kilka, ale najprostszym jest sprawdzenie, czy kamień, który trzymamy w ręku, przewodzi prąd – mówi dr Tomasz Rożek. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

– Diamenty są izolatorami. Wynika to z czasu. Krystalizowały one przez setki tysięcy lat i tak długi okres powoduje, że połączenia między atomami węgla są bardzo poukładane. Wszystkie wiązania między nimi są zajęte i nie ma tam wolnych elektronów, które przewodziłyby prąd. Struktura krystaliczna w sztucznych diamentach nie jest doskonała, część elektronów jest wolna i taki kamień przewodzi prąd – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj
04:59 2020_07_09 07_15_53_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak rozpoznać prawdziwe diamenty? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Taka metoda pozwala z dużą dokładnością potwierdzić, że mamy do czynienia z autentycznym diamentem. Jak podchodzą do tego zagadnienia zawodowcy?

– Często stosowanym sposobem jest pomiar współczynnika załamania światła, czyli, najzwyczajniej w świecie, obserwacja diamentu. Fachowcy są w stanie, korzystając wyłącznie z tej metody, określić jego autentyczność – dodaje ekspert Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 9.07.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Dlaczego radio ma zasięg tam, gdzie nie mają go komórki?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:20
– To są zupełnie inne fale, należące do tej samej rodziny, ale o zupełnie różnych charakterystykach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podczas deszczu zasięg telefonii komórkowej jest lepszy czy gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 07:22
Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Michał, codziennie jeździ do pracy tą samą drogą. W pewnych miejscach na trasie jego telefon traci zasięg. W tych samych miejscach, kiedy pada deszcz, pan Michał może rozmawiać przez telefon bez żadnych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polecimy w kosmos… po diamenty?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:55
Niemieccy naukowcy Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf próbujący odtworzyć warunki panujące wewnątrz Urana i Neptuna dokonali bardzo ciekawego odkrycia – okazuje się, ogromne ciśnienie i temperatura pozwoliły na wytworzenie się diamentów i to, prawdopodobnie, w bardzo dużej ilości.
rozwiń zwiń