Skąd na naszym niebie biorą się komety?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:20
– Mamy dwa rodzaje komet: okresowe i jednopojawieniowe. Te pierwsze, jak kometa Halleya, pojawiają się u nas regularnie. Te drugie widzimy raz i są zwykle obserwowane w ostatniej chwili – mówi dr Tomasz Rożek. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Marko Aliaksandr

– Ta kometa, która pojawiła się ostatnio, może być okresowa, lub jednopojawieniowa – jeszcze tego nie wiadomo. Oddala się obecnie od Słońca i widać ją całkiem dobrze, nawet gołym okiem, co jest dosyć rzadkie. To bryła skał i lodu, która zbliżając się do gwiazdy, zaczyna się topić. Zaczynają od niej wtedy odpadać mniejsze kawałki i ten jej warkocz to właśnie są te pozostałości. Tam, skąd one pochodzą, nie mają owych warkoczy, bo to za daleko od Słońca. To właśnie dlatego, z każdym kolejnym obrotem wokół naszej gwiazdy, komety okresowe zanikają.


Posłuchaj
06:10 2020_07_13 07_15_53_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Dlaczego możemy obserwować komety? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Co jest więc przyczyną tego, że komety pojawiają się w sąsiedztwie Ziemi?

– To kwestia przyciągania słonecznego. Często zdarza się, że zderzają się ze Słońcem, innym razem z dużymi planetami, jak Saturn, czy Jowisz. Bywa też, że przelatują przez cały Układ Słoneczny. 

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 13.07.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Dlaczego radio ma zasięg tam, gdzie nie mają go komórki?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:20
– To są zupełnie inne fale, należące do tej samej rodziny, ale o zupełnie różnych charakterystykach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podczas deszczu zasięg telefonii komórkowej jest lepszy czy gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 07:22
Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia, pan Michał, codziennie jeździ do pracy tą samą drogą. W pewnych miejscach na trasie jego telefon traci zasięg. W tych samych miejscach, kiedy pada deszcz, pan Michał może rozmawiać przez telefon bez żadnych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polecimy w kosmos… po diamenty?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:55
Niemieccy naukowcy Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf próbujący odtworzyć warunki panujące wewnątrz Urana i Neptuna dokonali bardzo ciekawego odkrycia – okazuje się, ogromne ciśnienie i temperatura pozwoliły na wytworzenie się diamentów i to, prawdopodobnie, w bardzo dużej ilości.
rozwiń zwiń