W jakim wieku zaczyna się starość?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 07:25
– Wieków jest wiele. Jest wiek biologiczny czy wiek chronologiczny. Ten pierwszy jest bardzo łatwo ustalić z kalendarza – zaczął dr Tomasz Rożek. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Posłuchaj
04:14 2020_07_14 07_16_32_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak ocenić wiek, w którym człowiek zaczyna być stary? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 – O starzeniu mówimy wtedy, kiedy organizm przestaje radzić sobie z naprawianiem na bieżąco uszkodzonych komórek, a przez to coraz gorzej działających organów. Pojedyncza komórka ma zaprogramowaną śmierć. Uszkodzenia komórek nie są jednak kwestią tylko wieku chronologicznego – mówił popularyzator nauki.

– To także kwestia tego, co jemy, jak pracujemy, jak się poruszamy. Jest też genetyka, od której zależą niektóre mechanizmy naprawcze na poziomie komórki. Gdy ktoś źle się odżywia, prowadzi nieaktywny tryb życia, pali papierosy, pije dużo alkoholu, nie wspominając już o zażywaniu narkotyków, biologicznie zaczyna się starzeć bardzo wcześnie, nawet w wieku 25 lat – wyjaśnił dr Rożek. – Średnio standardowo biologicznie zaczynamy się starzeć od 40-stki – dodał.

Jak sprawdzić wiek jajka? - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Jaka jest pojemność ludzkiego mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 07:20
– To bardzo trudne pytanie. Nie chodzi tu o to, że nie mamy urządzenia, którym moglibyśmy to zmierzyć, ale o to, że nie za bardzo wiemy co zmierzyć – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy komórki nowotworowe są nieśmiertelne?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 08:00
– Biologicznie – tak, ale nie w takim sensie, że nie można ich zabić. Mamy na to swoje sposoby – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile waży noga?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:20
– To ważne pytanie, bo, żeby zrozumieć jak działa człowiek, musimy zrozumieć mechanikę ciała. Aby ją zrozumieć, musimy mieć wszystko policzone – wyjaśnia dr Rożek. 
rozwiń zwiń