Czym jest Dark Web i jak się tam dostać?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:20
– Dark Web to samo dno internetu. Sieć, którą znamy, i w której większość z nas funkcjonuje, to jedynie kilka procent jego całości. Podobnie, jak w przypadku gór lodowych, większość jest pod powierzchnią – mówi dr Tomasz Rożek. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lifestyle discover

– Dark Web jest mroczny nie tylko z nazwy. Nie wejdziemy tam przez zwykłą przeglądarkę, ale wejście tam nie jest specjalnym problemem. Wystarczy odpowiedni program. Nie będę tu podawał nazw, bo rzeczy, które można tam znaleźć są mroczne, często szokujące, a nawet, niebezpieczne. Możemy tam spotkać przestępców, treści zakazane, czyli wszystko to, czego nie ma za często w tym internecie, który znamy. Jak mówiłem, wejść jest tam łatwo. Znacznie trudniej jest się tam poruszać – ostrzega trójkowy ekspert.


Posłuchaj
04:29 2020_07_17 07_14_54_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Co to jest Dark Web? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Aby być sprawiedliwym, trzeba dodać, że Dark Web to nie tylko źli ludzie. Funkcjonują w nim też działacze demokratyczni z krajów totalitarnych, dziennikarze śledczy i inni ludzie, którzy działają w słusznej sprawie, ale ze swoją pracą muszą się kryć – zwraca uwagę dr Rożek.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 7.14

ml

Czytaj także

Czy naprawdę nie można jeść ciasta świeżo po upieczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 07:20
– Czy faktycznie jest tak, jak mamy i babcie mówiły, że nie można jeść ciasta, chleba czy bułek świeżo po upieczeniu? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Jacek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jakich proporcjach kawa pobudza najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:20
– Bardziej pobudza kawa mocniejsza, ale w mniejszych ilościach, np. filiżanka z dwóch łyżeczek czy słabsza, ale w większej ilości, np. z dwóch łyżeczek w dużym kubku? – dopytuje Pan Marcin z Gdyni. – To nie ma kompletnie żadnego znaczenia – odpowiada dr Rożek. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy spalamy więcej kalorii maszerując, czy biegnąc?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:20
– Jeżeli na tym samym dystansie, odliczając kalorie, które i tak byśmy spalili np. na oddychanie, spalimy ich o połowę więcej biegnąc, niż idąc – odpowiada dr Rożek. 
rozwiń zwiń