Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
Powierzchnia Wenus
Powierzchnia WenusFoto: Shutterstock.com/Jurik Peter

– Temperatura na Wenus to prawie 500 stopni Celsjusza, a na jej powierzchni ciśnienie jest ogromne. Wysyłanie tam łazików, takich, jak na Marsa, jest niewykonalne. Z zewnątrz też jest trudno, bo powierzchnia planety jest stale przykryta gęstymi chmurami – wyjaśnia ekspert Trójki.


Posłuchaj
03:18 2020_07_22 07_15_02_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Czemu nie ma lotów badawczych na Wenus? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Chcemy zbudować bazę marsjańską. Stworzenie czegoś takiego na Wenus, wydaje się niemożliwe. Dodatkowo dzień na Marsie trwa mniej więcej tyle, co na Ziemi. Na Wenus doba trwa 112 ziemskich dni, co sprawia, że funkcjonowanie tam ludzi, byłoby niezwykle uciążliwe – mówi dr Rożek.

Youtube/Nauka. To lubię

– Nie znaczy to, że w ogóle nie badamy Wenus. Wręcz przeciwnie. Po prostu Marsa łatwiej jest badać. Najbliższe lata mają przynieść jednak przełom w badaniach Wenus. Mają wystartować misje, które pozwolą nam przeprowadzić badania, o których wcześniej nam się nie śniło. Jest nawet pomysł, by przy okazji misji załogowej na Marsa, przelecieć również niedaleko drugiej planety od Słońca i przyjrzeć się jej z bliska. To ważne, bo wiele wskazuje na to, że Wenus, podobnie jak Mars, również mogła w przeszłości być planetą bardzo podobną do Ziemi. Trzeba sprawdzić, co mogło spowodować, że wygląda ona obecnie w taki właśnie sposób, żeby w razie potrzeby iść inną ścieżką i nie powtórzyć tego samego u nas – zdradza dziennikarz naukowy.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Czy masa Ziemi zmniejsza się w miarę, jak wysyłamy obiekty w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:00
– Tak, jak najbardziej. Na przykład, niedawno w kosmos poleciała rakieta Falcon 9, która waży kilkaset ton – odpowiada bez wahania dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń