Dlaczego oczy z namalowanych portretów wciaż patrzą na oglądającego?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 07:20
– Kiedy przechodzi się z miejsca na miejsce, ma się wrażenie, że portret wodzi za nami wzrokiem. I, mówię to poważnie, rzeczywiście można się przestraszyć – potwierdza dr Tomasz Rożek.
Gustaw Klimt Portret Adele Bloch-Bauer. Multimedialna wystawa w Mediolanie
Gustaw Klimt "Portret Adele Bloch-Bauer". Multimedialna wystawa w MediolanieFoto: Shutterstock/Paolo Bona

– Jest to jeden z wielu przypadków, kiedy nasze oczy i nasz mózg nas okłamują. Kiedy rozmawiamy z kimś żywym i spoglądamy w jego oczy, widzimy ciemną źrenicę i białko. Kiedy ta osoba spojrzy w bok, od razu to zauważamy, bo zmieniają się proporcje między ciemną częścią oka a jasnym białkiem. W zależności, czy białko znika z jednej strony czy z drugiej, jest to dla nas informacja, że rozmówca odwrócił wzrok w lewą bądź prawą stronę. Jeżeli jednak proporcje ciemnego do jasnego w gałce ocznej pozostają niezmienione, znaczy to, że osoba na nas patrzy – tłumaczy nasz specjalista.


Posłuchaj
03:41 PR3_MPLS 2020_07_23-07-14-03.mp3 Dlaczego oczy z obrazów nas "śledzą"? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Weźmy obraz, na którym model patrzył na malującego, a dodatkowo malarz znał sekrety malowania 3D, czyli potrafił stworzyć głębię i sprawić, by nasz mózg widział obraz trójwymiarowy. Mózg widzi ten obraz 3D, a jednocześnie, spacerując przed takim obrazem, cały czas widzimy te same proporcje białka do źrenicy. W prawdziwym życiu oznaczałoby to, że ktoś na nas patrzy. Odnosimy więc wrażenie, że postać z obrazu wodzi za nami wzrokiem – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 7.15

pik/mk

Czytaj także

Czy masa Ziemi zmniejsza się w miarę, jak wysyłamy obiekty w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:00
– Tak, jak najbardziej. Na przykład, niedawno w kosmos poleciała rakieta Falcon 9, która waży kilkaset ton – odpowiada bez wahania dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 07:20
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń