Czy to, co widzimy na obcym niebie, to nasza Droga Mleczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 07:20
– Rzeczywiście, widzimy głównie gwiazdy, ale też planety. Nasze oko dosięga do kilku tysięcy lat świetlnych, natomiast nasza galaktyka ma 100 tys. lat świetlnych – mówi dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jukka Risikko

Posłuchaj
03:06 2020_08_05 07_14_26_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Co możemy zaobserwować na nocnym niebie? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Oprócz naszego Księżyca, jak trochę się postaramy, możemy zobaczyć księżyce naszego Jowisza. Co jakiś czas widzimy komety, nawet gołym okiem – wyjaśnia ekspert.

Jak się okazuje, obserwując nocne niebo, możemy obserwować nie tylko naszą galaktykę, ale też galaktykę "po sąsiedzku". – Gdy mamy dobre warunki, możemy zobaczyć np. naszą najbliższą sąsiadkę Andromedę. Widzimy ją jako mgiełkę – opowiada dr Rożek.

Galaktyka Andromedy Foto: nasa.gov Galaktyka Andromedy Foto: nasa.gov

Korzystając z okazji, dr Tomasz Rożek zachęcił Słuchaczy do oglądania nocnego nieba. – Czasem spotykam się ze stwierdzeniem:"To jest fajne, ale ja się na tym nie znam". Nawet jak człowiek nie zna gwiazdozbiorów, nie wie, gdzie jest Jowisz czy Saturn, bardzo łatwo można to poznać. Są do tego aplikacje, dzięki którym bez problemu można znaleźć informacje. To naprawdę niesamowita rzecz!


Jak policzyć gwiazdy? - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 5.08.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 07:20
– Słońce i Księżyc też wirują – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:20
Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń