Czy przez giganta gazowego da się przeniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 07:20
– O gigantach gazowych mówi się, że nie mają stałej powierzchni. Czy można przelecieć przez nie na wylot? – zastanawia się 13-letni Janek. – Jest to bardziej skomplikowane – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Jupiter  grafika ilustracyjna
Jupiter – grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Freedom_Marussia

diament skała 1200.jpg
Czy polecimy w kosmos… po diamenty?

Posłuchaj
03:17 2020_08_06 07_15_14_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak zbudowane są gazowe giganty? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Gigant gazowy (nazywany także gazowym olbrzymem lub planetą-olbrzymem) to rodzaj planety, która pozbawiona jest stałej powierzchni, a więc i skał. Jest zbudowana głównie z gazu lub lodu, a w środku posiada niewielkie skalne lub skalno-lodowe jądro. Główne cechy giganta gazowego jest spory rozmiar i niewielka gęstość. Właśnie takimi obiektami astronomicznymi są m.in. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

– Nie mają one stałej powierzchni w takim rozumieniu, w jakim mają ją planety skaliste jak Mars, Wenus czy Ziemia. My mamy warstwę atmosfery, która jest gazowa i ona w pewnym momencie się kończy, a zaczyna się stała powierzchnia – wyjaśnia dr Rożek.

Budowa gigantów gazowych Foto: solarsystem.nasa.gov Budowa gigantów gazowych Foto: solarsystem.nasa.gov

– Giganty gazowe w całości składają się z gazu, ale im głębiej wchodzimy, tym wyższe jest ciśnienie. W pewnym momencie ono osiąga tak dużą wartość, że gaz zmienia się w ciecz. Jeszcze głębiej, gdzie jest jeszcze większe ciśnienie, ta ciecz zamienia się w ciało stałe. Jowisz czy Saturn nie są rodzajem mgiełki, która się rozwieje, jeżeli użyjemy wentylatora – żartuje dr Rożek. – To kula coraz gęstszego gazu – podsumowuje.

Zobacz wizję ukazującą życie na gazowych gigantach [Kosmos]/National Geographic Polska

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 07:20
– Słońce i Księżyc też wirują – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:20
Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń