Skąd wiemy, jak wyglądają wirusy?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 07:20
– To bardzo ciekawy temat. Fala elektromagnetyczna, którą rejestruje nasze oko, ma długość 400-700 nanometrów. Krótszy jest ultrafiolet, a dłuższa podczerwień. Wirusy mają zwykle rozmiar kilkudziesięciu nanometrów, czyli nie odbijają światła. A jednak go widzimy – mówi dr Tomasz Rożek.
Wizualizacja koronawirusa 2019-ncov pod mikroskopem.
Wizualizacja koronawirusa 2019-ncov pod mikroskopem. Foto: Shutterstock.com/Corona Borealis Studio

– Światło widzialne nie jest jedynym sposobem na to, by coś zobaczyć. Są mikroskopy, które nie działają na światło widzialne, jak na przykład mikroskop elektronowy. Owe elektrony bombardują obiekt, który chcemy zobaczyć. Odbijają się od niego i rejestrujący je układ elektroniczny tworzy nam obraz. To dzięki takim urządzeniom wiemy jak wyglądają wirusy. Dzięki innym możemy zobaczyć jak wygląda np. jądro atomu. Wszystkie te urządzenia pokazują kształt, budowę, ale nie kolor – wyjaśnia Trójkowy ekspert.


Posłuchaj
05:54 2020_08_10 07_15_42_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak obejrzeć wirusa? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Kolor na zdjęciach wirusów nie wynika z obserwacji. Dopisujemy sobie te barwy, kolorujemy te obiekty. To ułatwia analizowanie zdjęć i strukturę obiektów na nich – dodaje dr Rożek. 

Youtube/Nauka. To lubię
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 7.14

ml

Czytaj także

Czym są obłoki srebrzyste?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:20
W lipcu Polacy mieli okazję oglądać na niebie kometę nazwaną Neowise. W internecie często można spotkać się z informacją, że była ona widoczna na tle tzw. obłoków srebrzystych. Czy rzeczywiście były one obłokami? – Obłoki srebrzyste tak naprawdę są dużo, dużo bliżej nas niż kometa, ale rzeczywiście mogło to tak wyglądać – przyznaje dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Ziemia wiruje, a Słońce i Księżyc nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 07:20
– Słońce i Księżyc też wirują – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by było, gdyby istniały dwa Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:20
Co by się zmieniło, gdyby zamiast jednego Słońca były dwa, które świecą o połowę słabiej? – zastanawiała się Pani Kornelia. –To pytanie nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać – stwierdził dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń