Czy we wszechświecie może istnieć życie oparte na innych pierwiastkach?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 07:20
– Może, ale jest to szukanie igły w stogu siana, gdzie nie wiemy gdzie jest stóg i czym jest igła – stwierdza doktor Tomasz Rożek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olena Yakobchuk

– Szukanie życia w kosmosie nie polega na tym, że szukamy jakichś istot przez teleskop, ale miejsc, gdzie panują odpowiednie warunki. Gdy znajdziemy takie miejsce, wpadamy w euforię, bo oto znaleźliśmy planetę w tzw. strefie życia. To jedyny przykład życia, jakie my znamy z własnego podwórka. Czy są możliwe inne opcje? Tak, ale nie wiemy jakie i przez to wiemy czego szukać – tłumaczy dziennikarz naukowy.


Posłuchaj
04:55 2020_08_17 07_13_45_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak może wyglądać życie na innych planetach? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Wokół miliardów gwiazd, które obserwujemy, być może istnieje inne życie, ale nie wiemy jakie. Przez to, nie wiemy czego szukać. Możemy przypuszczać, że każde życie potrzebuje jakiegoś uniwersalnego rozpuszczalnika. Dla nas jest to woda. Co mogłoby nim być dla innych form życia? Jakie pierwiastki pomagałyby im w wytwarzaniu energii? Mogę sobie wyobrazić życie, które w ogóle nie działa w ten sposób i, na przykład, karmi się falami elektromagnetycznymi i niczym więcej – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Czy laik może stwierdzić autentyczność diamentu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 07:20
– Jak najbardziej. Sposobów jest kilka, ale najprostszym jest sprawdzenie, czy kamień, który trzymamy w ręku, przewodzi prąd – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest coś twardszego od diamentów?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:25
– Byłbym tu ostrożny. Na Ziemi faktycznie tak jest. Istnieją materiały twardsze od diamentów, ale są one syntetyczne – zaczął dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdzieś w kosmosie istnieją pierwiastki, których nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
– Kiedy patrzymy na tablicę Mendelejewa, widzimy, że nie ma w niej dziur  – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń