Co zrobić, by woda w basenie ogrzewała się szybciej?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 07:20
– Czy basen lepiej ustawić w zacienionej części ogrodu, by woda ogrzewała się od temperatury powietrza, czy może tam, gdzie słońce świeci prosto w jego kierunku? – zastanawiał się Pan Piotr, który sprawił sobie basen w kolorze białym, który, jak wiemy, odbija światło słoneczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/My Eyes4u

Posłuchaj
03:03 2020_08_19 07_15_09_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Trzy sposoby na szybsze ogrzanie wody w basenie (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Bezwzględnie basen trzeba ustawić tam, gdzie jest słońce – odpowiedział dr Tomasz Rożek. Dziennikarz naukowy Trójki wymyślił również trzy sposoby na to, jak przyśpieszyć proces nagrzewania się zawartości basenu. – Można skorzystać ze wszystkich albo z każdej po kolei – zaznaczył.

Użycie plandeki

– Jeżeli się da, basen można przykryć czymś ciemnym. Najlepiej byłoby, gdyby plandeka dotykała lustra wody. Wtedy nagrzeją się te górne warstwy i podczas kąpieli w basenie to się wymiesza – wyjaśnił dr Rożek.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/schab Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/schab

Beczka jako filtr

Sposobem dla nieco bardziej zaawansowanych majsterkowiczów jest skorzystanie z beczki. – Bierzemy plastikową beczkę w ciemnym kolorze i przepompowujemy wodę. Modyfikujemy ten układ tak, by woda przechodziła przez filtr w postaci beczki i później wracała do basenu – opisywał ekspert.

Układ grzewczy z… kaloryfera

Trzecią, najbardziej skomplikowaną metodą jest wybudowanie układu grzewczego – Można wziąć stary, płaski kaloryfer, pomalować go czarną, matową farbą i podłączyć system z pompką, żeby woda przechodziła przez kaloryfer, jak przez panel, a później wracała ogrzana – tłumaczył dr Tomasz Rożek.

Gotowanie na słońcu - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Czy roślinom szkodzi podlewanie wodą destylowaną?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 07:20
 – Jeżeli nasze ambicje ograniczają się do tego, by jakaś roślina doniczkowa po prostu przetrwała, można ją podlewać jakąkolwiek wodą, o ile jest ona czysta – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzwon nurkowy sprawdzi się na dnie oceanu?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 07:20
– Jak wiadomo, ciśnienie na dnie oceanu jest ogromne. Wiadomo także, że jeżeli szklankę odwróci się do góry dnem i włoży do wody, w środku pozostanie powietrze i woda nie naleje się do środka. Jeżeli wyobrazić sobie dużą i bardzo twardą szklankę, a w środku człowieka, to po opuszczeniu jej na samo dno woda ciągle nie będzie wpływać do środka? – zastanawia się Pan Paweł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wiemy, jakie opady atmosferyczne są na innych ciałach niebieskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:20
– Nie wysyłamy tam i długo nie wyślemy żadnych sond, nie mówiąc o żadnych lądownikach. Nie obserwujemy też powierzchni globów oddalonych od nas o miliony lat świetlnych. Trochę o nich jednak wiemy – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń