Czy wystrzeliwanie rakiet w kosmos ma zgubny wpływ na naszą atmosferę?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 07:20
– Oczywiście, że to może mieć wpływ. I ma! – odpowiada dr Tomasz Rożek. – Przez dziesięciolecia to nas nie interesowało, bo rakiety latały rzadko. To się zmienia, bo biznes kosmiczny rozwija się bardzo szybko – wyjaśnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Alones

Posłuchaj
02:27 2020_08_24 07_13_25_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Statki kosmiczne – postrach ekologów? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Dla porównania, w 2017 roku wystrzelono 91 rakiet. Już rok później wystrzelono ich 114, czyli o 25 proc. więcej. Rakieta spala ogromne ilości paliwa. Przykładowo, rakieta Saturn 5, żeby wylecieć w kosmos spalała prawie 800 tys. litrów – informuje dr Rożek.

Czy Starlinki mogą zakłócić obserwację astronomiczną? Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock Czy Starlinki mogą zakłócić obserwację astronomiczną? Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

Cena postępu?

Jak stwierdza naukowiec, wpływ misji kosmicznych na naszą atmosferę staje się coraz popularniejszym tematem, chociaż do głównego nurtu jeszcze mu daleko.

 Traktuję się to jako cenę za zdobywanie kosmosu. Może warto zastanowić się nad znalezieniem innego sposobu lub paliw, które byłyby mniej toksyczne? – zastanawia się dr Rożek. – Także elementy rakiet, które spadają na Ziemię, nie są obojętne dla środowiska – dodaje.

Druga strona medalu

Czy misje kosmiczne mogą w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Okazuje się, że tak. – Z powodu technologii kosmicznych to środowisko jest monitorowane. Satelity wynoszone przez rakiety pozwalają obserwować środowisko naturalne, zaburzenia związane z emisjami gazów i klęski naturalne – zaskakuje dziennikarz naukowy Trójki.

Nowy projekt Elona Muska - Starlink/Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Michał Kirmuć
Data emisji: 24.08.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Czytaj także

Sztuczna krew – dlaczego jeszcze nie powstała?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:30
– Problem stworzenia sztucznej krwi wynika z tego, że krew jest niezwykle skomplikowanym i rożnorodnym medium – odpowiada dr Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rośliny odczuwają strach?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 07:20
– To trudne pytanie, bo nie mamy możliwości wczucia się w sytuację fikusa, pietruszki czy brzozy, natomiast nie ma wątpliwości, że rośliny potrafią odbierać bodźce z otoczenia – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co indykom korale?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 07:20
– Korale indykowi są potrzebne w tym samym celu, co pawiowi piękny ogon – odpowiedział dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń