Dlaczego dinozaury żyjące w morzach również wyginęły?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 07:20
– Na początek małe wyjaśnienie: wielkie gady, które żyły w morzach, gdy po ziemi chodziły dinozaury, nimi nie były. Dinozaury żyły wyłącznie na lądzie – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dotted Yeti

– Woda nie jest w stanie ochronić niczego przed dużą kosmiczną katastrofą. Około 65 mln lat temu w Ziemię uderzyła asteroida o wielkości kilkunastu kilometrów. Spadła ona zresztą do wody, nie na ląd. Miało to drastyczne skutki globalne. Zmiana nasłonecznienia, temperatury – to wpływa na cały ekosystem, łącznie z tym, co żyło pod wodą – tłumaczy dziennikarz naukowy.


Posłuchaj
02:40 2020_08_31 07_20_33_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Dlaczego wyginęły wielkie gady zamieszkujące morza? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– I na wodzie i pod nią, i na powierzchni Ziemi, skutki dotknęły wszystkie zwierzęta, zwłaszcza te ogromnych, które wymagały więcej jedzenia, miały mało młodych i długo się rozwijały. One wymagają znacznie stabilniejszych warunków życia – mówi dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 7.13

ml/gs

Czytaj także

Sztuczna krew – dlaczego jeszcze nie powstała?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:30
– Problem stworzenia sztucznej krwi wynika z tego, że krew jest niezwykle skomplikowanym i rożnorodnym medium – odpowiada dr Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie przeciążenie jest w stanie znieść ludzkie ciało?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 07:40
– Bardzo istotne jest to, w którą stronę będzie skierowane przyspieszenie. Inaczej organizm zachowa się, jeśli będzie ono skierowane w dół, a inaczej, jeśli na nasza klatkę piersiową – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można się nabawić… zakwasów mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 07:20
– W pewnym sensie tak. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często źle interpretujemy zakwasy – stwierdza doktor Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń