Jak ewoluuje człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 07:20
Jedna ze słuchaczek zastanawiała się, dlaczego, skoro ludzie wyewoluowali od małp, to małpy nie wyewoluowały dalej w ludzi, i dlaczego proces ten zatrzymał się na człowieku?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Carillet

– To nie tak, że człowiek powstał z małpy. To jedno z największych nieporozumień w historii ewolucji. Oba gatunki miały wspólnego przodka, który nie wyglądał jednak jak żaden z nich. Ewolucję łatwo wyobrazić sobie, jako drzewo z mnóstwem gałęzi. Jest pień, który rozdziela się na dalsze odnogi, a te na kolejne. Patrząc na dzisiejszy świat, patrzymy na owo drzewo wyrywkowo. Każde stworzenie i roślina miały swoich przodków. Niektóre z tych odnóg usychają z różnych powodów. Jeśli środowisko jest stabilne, to drzewo się rozrasta – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj
03:02 2020_09_01 07_17_55_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak działa ewolucja? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Pień, z którego wyrośli ludzie, rozgałęział się wcześniej na wiele różnych stron. Biologia nie zna odpowiedzi, dlaczego my rozwinęliśmy się tak, a inne gatunki poszły w inną stronę. Podlegamy jednak wszyscy tym samym prawom ewolucji. Ta zmiana jest jednak bardzo powolna, niemal niemożliwa do zauważenia – dodaje dziennikarz naukowy.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek
Data emisji: 1.09.2020
Godzina emisji: 7.17

ml

Czytaj także

Sztuczna krew – dlaczego jeszcze nie powstała?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:30
– Problem stworzenia sztucznej krwi wynika z tego, że krew jest niezwykle skomplikowanym i rożnorodnym medium – odpowiada dr Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie przeciążenie jest w stanie znieść ludzkie ciało?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 07:40
– Bardzo istotne jest to, w którą stronę będzie skierowane przyspieszenie. Inaczej organizm zachowa się, jeśli będzie ono skierowane w dół, a inaczej, jeśli na nasza klatkę piersiową – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można się nabawić… zakwasów mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 07:20
– W pewnym sensie tak. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często źle interpretujemy zakwasy – stwierdza doktor Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń