Czy tarcie może zastąpić… klej?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:30
Jeden z naszych Słuchaczy, w ramach zabawy z synem, połączył dwie książki, układając naprzemiennie ich strony. Powstałe połączenie okazało się bardzo mocne, a rozdzielenie obu tomów wydawało się niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

– To, co zaobserwował Słuchacz, to tak zwane tarcie statyczne. Dwa obiekty nie poruszały się, ale coś je ze sobą trzymało jak klej. Można zrobić proste doświadczenie: należy położyć książkę na stół, a między jej strony wkładamy kartkę papieru. Jeśli umieścimy kartkę między strony u góry, wyciągniemy ją bez problemu. Jeśli umieścimy ją jednak bliżej blatu, okaże się, że opór jest większy. Gdy włożymy dwie kartki, ich opory się zsumują – tłumaczy dr Tomasz Rożek.

Youtube/Fizyka LO Turek

– Gdy weźmiemy dwie książki i przełożymy ich kartki, jedna pod drugą, okaże się, że do ich rozdzielenia potrzeba będzie dużo siły. Można wręcz połączyć samochód i przyczepę w ten sposób i będzie to na tyle mocne, że pojazd pociągnie swój ładunek, a książki pozostaną sczepione, mimo że nie użyliśmy żadnego kleju – dodaje Trójkowy ekspert.

Posłuchaj
02:14 2020_09_04 07_15_03_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Potęga tarcia statycznego (Pytania z kosmosu/Trójka)
 
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 4.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Czytaj także

Czy wszystko, co nas otacza, składa się z pustki?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 07:22
– W szkole uczyłam się, że wszystko zbudowane jest z atomów, a potem dowiedziałam się, że ponad 99 proc. przestrzeni, jaką zajmuje atom, to pustka. Czy wobec tego wszystko jest puste? – zastanawia się nasza Słuchaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdzieś w kosmosie istnieją pierwiastki, których nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
– Kiedy patrzymy na tablicę Mendelejewa, widzimy, że nie ma w niej dziur  – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń