Ile wody jest na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 07:30
Jeden z naszych słuchaczy zadał następujące pytanie: czy na Marsie jest wystarczająco dużo wody, żeby po roztopieniu mogła ona pokryć 70 proc. jego powierzchni, tak jak jest to w przypadku Ziemi? 
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Sasa Kadrijevic/Shutterstock

– Mars często bywa nazywany planetą-pustynią. W rzeczywistości, jest tam bardzo dużo wody. Jest ona na biegunach i można ją zaobserwować z orbity, a nawet z Ziemi przy pomocy odpowiedniego teleskopu. Bardzo dużo wody jest pod powierzchnią Marsa. Ogromne powierzchnie gruntu są zamarzniętą wodą. Mars nie jest idealną równiną. Gdyby nią był, to gdyby rozpuścić całą znajdującą się tam wodę, pokrylibyśmy całą planetę na głębokość około 30m. Jednak, ukształtowanie terenu sprawia, że większość akwenów znalazłaby się na północy, a ich głębokość sięgałaby nawet 100m – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj
05:03 2020_09_07 07_15_18_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Ile proc. powierzchni Marsa może pokryć znajdująca się tam woda? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Gdybyśmy chcieli, aby 70 proc. powierzchni Marsa znalazło się pod wodą, najpierw musielibyśmy wypełnić te depresje i doliny na północy. Ich głębokość wynosi po kilka tysięcy metrów. Wtedy, zabrakłoby wody na resztę planety. Obecnie, wody na Marsie starcza na pokrycie ok. 20 proc. jego powierzchni – dodaje dziennikarz naukowy. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Czy wszystko, co nas otacza, składa się z pustki?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 07:22
– W szkole uczyłam się, że wszystko zbudowane jest z atomów, a potem dowiedziałam się, że ponad 99 proc. przestrzeni, jaką zajmuje atom, to pustka. Czy wobec tego wszystko jest puste? – zastanawia się nasza Słuchaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdzieś w kosmosie istnieją pierwiastki, których nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
– Kiedy patrzymy na tablicę Mendelejewa, widzimy, że nie ma w niej dziur  – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń