Czy mamy już technologię, by terraformować inne globy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:30
Mówimy o terraformacji Marsa, o przekształceniu go w Ziemię. A czy my tutaj na Ziemi przekształciliśmy choć jedno miejsce?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Limbitech

– Terraformacja, to zestaw technologii, które pozwalają zmienić jedną planetę w drugą. Co do zasady wydaje się to proste. Na przykład, co zrobić, by na Marsie było cieplej? Elon Musk niedawno proponował zrzucenie ładunków nuklearnych na bieguny Czerwonej Planety. To rozwiązanie dosyć radykalne, ale są i mniej ekstremalne pomysły. Wszystkie brzmią bardziej fantastycznie, niż konkretnie, ale, co do zasady, mogłyby się udać – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj
07:05 2020_09_09 07_15_16_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak przekształcamy Ziemię? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

Cóż, przekształciliśmy na Ziemi dość sporo.  Zmieniamy ekosystemy, często je rujnujemy, jak na Syberii, gdzie cofano bieg rzek, co spowodowało wielką katastrofę. Podobną zmianą było wykarczowanie ogromnych połaci lasów w Europie. Zmianą jest też to, co przez setki lat robią Holendrzy, którzy wydzierają ląd z morza. Budując tamy, zapory, śluzy, są w stanie kontrolować to, gdzie jest woda, a gdzie sucha ziemia. Co do skali jest to jednak zupełnie nieporównywalne z pomysłem, by zmienić Marsa w Ziemię – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmierzyć wiek atomu?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:30
Tym razem dr Tomasz Rożek nie ma dobrej informacji: wieku atomu nie da się określić. A przynajmniej z taką dokładnością, jak wiek człowieka.
rozwiń zwiń