Kiedy ogłaszana jest pandemia?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 07:30
W latach 2014-2016 miała miejsce epidemia wirusa Ebola. Dotarł on wówczas nawet do USA i Europy. Dlaczego nie ogłoszono wtedy pandemii?
Wirus ebola
Wirus ebolaFoto: Shutterstock.com/jaddingt

– Mamy tendencję do robienia prostych porównań między patogenami. W marcu i kwietniu sporo rozmawialiśmy o Sars-CoV2, że to taka grypa. Tymczasem, to dwa zupełnie inne wirusy. Dwa patogeny o podobnej śmiertelności mogą rozprzestrzeniać się zupełnie inaczej i mają inną śmiertelność w momencie, gdy jeden daje objawy natychmiast, a drugi po tygodniu. Może być tak, że wirus, który jest znacznie bardziej niebezpieczny, jest finalnie mniej groźny i zbiera mniejsze żniwo, niż taki, który daje objawy po kilku tygodniach, ale nie zagraża tak bardzo życiu. W przypadku tego pierwszego, łatwiej jest zidentyfikować i odizolować chorych. Przy tym drugim, zakażony chodzi długo wśród innych ludzi i przenosi chorobę dalej – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.


– Wirus Ebola atakuje bardzo szybko i zabija w dosyć przerażający sposób. Przez to, dyscyplina i reakcje ludzi są szybsze i bardziej radykalne. Mocniej się pilnujemy, jeśli wiemy, że ktoś jest chory na ebolę. To bardzo ogranicza jego zasięg. Ponadto, wirusem tym możemy się zakazić przez kontakt z płynami ustrojowymi chorych, lub zwierząt, które są jego nosicielami. Tymczasem, Covidem możemy się zarazić w wyniku zwykłej rozmowy, gdy nie zachowujemy odpowiedniego dystansu. Niektóre szczepy wirusa Ebola mają śmiertelność ok. 90 proc. Mimo tego, w trakcie największej jego epidemii w ostatnich latach, w Afryce zmarło 8 tys. osób. Covid, tylko we Włoszech, zabił 35 tys. osób. Łatwość roznoszenia robi wielką różnicę – tłumaczy Trójkowy ekspert.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 10.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmierzyć wiek atomu?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:30
Tym razem dr Tomasz Rożek nie ma dobrej informacji: wieku atomu nie da się określić. A przynajmniej z taką dokładnością, jak wiek człowieka.
rozwiń zwiń