Dlaczego można obniżyć temperaturę tylko do –273 stopni Celsjusza?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 07:30
– Dlaczego możemy podnieść temperaturę do nieskończoności, a obniżyć tylko do  –273 stopni Celsjusza? – dopytuje Pani Dorota. – Wydaje nam się, że ciepło i zimno są dwiema różnymi cechami, które możemy nadawać ciałom, wykonując różne czynności. Tymczasem, nie do końca tak jest – zaznacza na wstępie dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FOTOGRIN

zima zimno pogoda 663
Jak się oblicza temperaturę odczuwalną?

Posłuchaj
07:17 2020_09_11 07_13_40_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak powstaje ciepło i zimno? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Zimno to brak ciepła. Zgodnie z fizyką, im większa jest energia cząsteczek, tym większa jest temperatura danego ciała. Jeżeli chcemy zwiększyć temperaturę czegoś, musimy przekazać temu energię, a jeżeli chcemy temperaturę obniżyć, nie używamy żadnej maszyny przesyłającej zimno, tylko odbieramy energię. Możemy też poczekać, aż energia "ujdzie" z tego ciała i rozproszy się w otoczeniu – wyjaśnia naukowiec.

Co w przypadku, gdy cząsteczki wcale nie będą miały energii?

 Wtedy temperatura w kelwinach będzie wynosiła zero, a w skali Celsjusza jest to właśnie 273 stopnie. – odpowiada dr Rożek. – Jeżeli będziemy przekazywali energię temu obiektowi, ta temperatura będzie rosła. Im więcej przekażemy, tym temperatura będzie wyższa. Teoretycznie energię możemy dokładać bez ograniczeń, więc nie ma górnej granicy temperatury – podsumowuje dziennikarz naukowy Trójki. 

Najniższa i najwyższa temperatura/Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 11.09.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmierzyć wiek atomu?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:30
Tym razem dr Tomasz Rożek nie ma dobrej informacji: wieku atomu nie da się określić. A przynajmniej z taką dokładnością, jak wiek człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tarcie może zastąpić… klej?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:30
Jeden z naszych Słuchaczy, w ramach zabawy z synem, połączył dwie książki, układając naprzemiennie ich strony. Powstałe połączenie okazało się bardzo mocne, a rozdzielenie obu tomów wydawało się niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń