Skoro człowiek pochodzi od małpy, to dlaczego nie mamy ogonów?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 07:20
– To bardzo często powtarzane nieporozumienie. Człowiek nie pochodzi od żadnej małpy żyjącej współcześnie. Zarówno my, jak i pozostałe naczelne, mamy wspólnego przodka, a to spora różnica – zwraca uwagę dr Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/David Carillet

– Ciężko jest powiedzieć, kiedy naczelne zaczęły tracić ogony. Sprawy zaczęły się dziać około 20 milionów lat temu, gdy pojawiać się zaczęły pierwsze bezogonowe małpy. Ścieżki nasze i małp rozeszły się jakieś 6 milionów lat temu, ale do pojawienia się homo sapiens upłynęło jeszcze dużo czasu – opowiada dr Rożek.


Posłuchaj
03:44 2020_09_22 07_14_39_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Jak przebiegała ewolucja człowieka? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– To nie jest też tak, że w ogóle nie mamy już ogonów. Mamy kość ogonową, która boli, gdy się w nią uderzymy. Człowiek ma ogon zanim się urodzi, podobnie, jak wszystkie ssaki. Najlepiej widać go w wieku kilku tygodni. Brak tej części ciała jest jednak charakterystyczny nie tylko dla ludzi. Nie mają go też inne naczelne, jak orangutany, szympansy, czy goryle – wyjaśnia Trójkowy ekspert.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 7.14

ml

Czytaj także

Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:20
– Powodów jest kilka. Wenus, po prostu, bardzo trudno się bada, zarówno z orbity, jak i na powierzchni – stwierdza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy planety mogłyby krążyć wokół Jowisza?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 07:30
Gdyby Słońce zniknęło, największą masą w Układzie Słonecznym byłby Jowisz. Czy to znaczy, że planety zaczęłyby krążyć wokół niego? – pyta 13-letni Janek. – To prawda, że Jowisz byłby największy – przyznaje dr Tomasz Rożek. Jest jednak jedno, całkiem spore "ale".
rozwiń zwiń