Jacek Pałkiewicz o prawdziwym obliczu Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 15:00
- Widziałem, jak w Dubaju żyją i pracują tysiące najemnych robotników azjatyckich. To warunki niewolnicze - przekonuje ceniony podróżnik, który wydał książkę "Dubaj. Prawdziwe oblicze".
Audio
  • Jacek Pałkiewicz o prawdziwym obliczu Dubaju (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Dubaj. Dla jednych jest synonimem niewyobrażalnego bogactwa i rozmachu, obietnicą luksusowych wakacji w stylu Baśni z tysiąca i jednej nocy, dla innych pozbawionym charakteru miastem będącym wyrazem megalomańskich ambicji szejka Muhammada ibn Raszid Al Maktuma - pisze Jacek Pałkiewicz
Dubaj. Dla jednych jest synonimem niewyobrażalnego bogactwa i rozmachu, obietnicą luksusowych wakacji w stylu "Baśni z tysiąca i jednej nocy", dla innych pozbawionym charakteru miastem będącym wyrazem megalomańskich ambicji szejka Muhammada ibn Raszid Al Maktuma - pisze Jacek Pałkiewicz Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Jacek Pałkiewicz to postać, której nie trzeba przedstawiać. Od lat 70. angażuje się w trudne i nietypowe ekspedycje w najdalszych zakątkach świata. Pustynie, lasy deszczowe, morza i oceany - w roku 1975 samotnie przepłynął Atlantyk szalupą ratunkową. Mimo wieku (74 lata) cieszy się świetnym zdrowiem, choć mijający coraz szybciej czas nastraja go do refleksji nad przeszłością. Z Jackiem Pałkiewiczem rozmawialiśmy o życiu, o sztuce przetrwania oraz o Dubaju, na temat którego napisał niedawno książkę.

W programie przyjrzeliśmy się również temu, co dzieje się w głowie człowieka, który podczas urlopu z normalnego obywatela zamienia się w turystę. Co powoduje nami, że na wakacjach zachowujemy się inaczej niż w domu, łamiąc nierzadko reguły dobrego wychowania, a nawet elementarne zasady bezpieczeństwa? Więcej w rozmowie z Pawłem Cywińskim z portalu post-turysta.pl.

Próbowaliśmy również zrozumieć, na czym polega fenomen internetowych filmów, na których twórcy godzinami prezentują dźwięki wydawane przez pędzle, szczotki, przesypywany piasek, gniecione powoli folie czy papiery. Najpopularniejsze z tych internetowych produkcji osiągnęły blisko pół miliona odsłon. O co chodzi?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Data emisji: 6.07.2016
Godzina emisji:
0.05

pd/mk

Czytaj także

Andrzej Meller o słodko - gorzkim Wietnamie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 16:00
- Cechą, która najbardziej rzuca mi się w oczy w Wietnamie jest solidarność. To wynika z tradycji zbierania ryżu. Wietnam żył też cały czas w zagrożeniu atakiem np. ze strony Chin. Wietnamczycy nie lubią nic robić samemu - mówi dziennikarz Andrzej Meller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka gestów, świat samurajów i inne oblicze Japonii

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 08:00
Dr Kiyomoto Ogasawara uczy zachowań, które w prostej linii wywodzą się ze sztuki postępowania samurajów.
rozwiń zwiń