X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozbijając iluzję Hollywood. Jakie jest prawdziwe Los Angeles?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 13:00
- Problem zamieszek w Los Angeles w 1992 roku sprowadzono do prostej narracji: czarni kontra biali. A nie było to takie proste. To miasto jest jednym z najbardziej zróżnicowanych, jeśli nie najbardziej zróżnicowanym etnicznie miejscem na świecie - opowiada pisarz, Ryan Gattis.
Audio
  • Rozbijając iluzję Hollywood. Zamieszki w Los Angeles z 1992 roku i ich znaczenie (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Zamieszki w Los Angeles w 1992 roku uważane są za największe tego typu wydarzenia, jakie miały miejsce na terenie USA w dwudziestym wieku. Na zdjęciu patrol żołnierzy na ulicach Miasta Aniołów
Zamieszki w Los Angeles w 1992 roku uważane są za największe tego typu wydarzenia, jakie miały miejsce na terenie USA w dwudziestym wieku. Na zdjęciu patrol żołnierzy na ulicach Miasta AniołówFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Wydawnictwo: Czarna Owca Wydawnictwo: Czarna Owca

Wiosną 1992 roku Los Angeles opanowała fala bezprawia. Gdy grupa policjantów po pobiciu czarnoskórego mieszkańca Miasta Aniołów została uniewinniona, na ulice wyszły dziesiątki osób szukających sprawiedliwości. Jedynym prawem, jakie wówczas opanowało tę część USA, było prawo pięści i silniejszego. O historii powstania Rodneya Kinga opowiada w poruszający sposób książka "Miasto gniewu" Ryana Gattisa.

Dorastający w stanie Kolorado pisarz oglądał zajścia w Kalifornii na ekranie telewizora. Miał wówczas 13 lat i nie wiedział, że w przyszłości zamieszka w Los Angeles. - Gdy przeprowadziłem się do Miasta Aniołów, rozmowy o zamieszkach stały się moją obsesją. Wyłaniał się z nich obraz szaleństwa, a do tego każda osoba wyrażała swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki przedstawiono te wydarzenia w mediach. Poczułem, że jest tu miejsce na powieść - opowiada.

W programie mówimy o iluzji, jaką wytwarza Los Angeles, o tym, dlaczego żona Ryana Gattisa nie przeczytała jego książki, i jak wyglądało tłumaczenie tej lektury. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor: Jan Niebudek
Data emisji:
24.08.2016
Godzina emisji: 0.05

sm/fbi

Czytaj także

Skandale podczas gali rozdania Złotych Globów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 12:00
Żarty, kpiny i ironia - czy bez nich mogłaby się odbyć któraś amerykańska gala rozdania nagród filmowych? Ostatnia ceremonia wręczenia Złotych Globów nie stanowiła tu wyjątku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beyoncé odważnie i dosadnie. W słusznej sprawie?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 15:00
To był występ w przerwie najważniejszego wydarzenia sportowego w USA - Super Bowl. Właśnie ten moment wybrała Beyoncé na ewidentną deklarację w kwestii swojej rasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coachella - amerykańskie targowisko próżności

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 14:38
Okazja do zrobienia selfie? Zademonstrowania poglądów politycznych? Spotkania celebrytów? Może jednak po prostu festiwal muzyczny? Czym jest Coachella?
rozwiń zwiń