Islandia jak nieuleczalna i przyjemna choroba

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 22:03
- Islandia to moja choroba nieuleczalna, ale bardzo przyjemna, jak niewiele z chorób. To trwa do dnia dzisiejszego i zaczęło się od śledzi - mówi Hubert Klimko-Dobrzecki, autor książki "Zostawić Islandię".
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości Islandii? Opowiada Hubert Klimko-Dobrzaniecki (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Islandia  odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów  urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych  wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy
Islandia – odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów – urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych – wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspyFoto: Moyan_Brenn via Foter.com / CC BY

Pisarz porównuje Islandczyków do typowych i kojarzonych z tym krajem koników czy kucy, o których wyspiarze wolą, by mówić "konie". Łączy ich łagodny i pogodny charakter. - Konie islandzkie to bardzo wdzięczne istoty, na których mogą również jeździć osoby, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe konnej. Zaraz po owcy największym przyjacielem człowieka na wyspie jest właśnie koń - opowiada Hubert Klimko-Dobrzaniecki.

Co ciekawe, choć Islandia jest krajem pasterskim, nie ma na jej obszarze zbyt dużo psów. Związane to jest z dość restrykcyjnym prawem, bo by hodować psa w bloku, zgodę muszą wyrazić wszyscy mieszkańcy. Niektórzy brak chęci do tych czworonogów tłumaczą historią kraju.

Dlaczego dawniej najlepszym prezentem na bierzmowanie była sztuczna szczęka? O tym w nagraniu audycji, w którym mówimy również o tym, jak w 2010 roku wyglądało Aleppo oraz o przygotowaniach do "Trzech sztuk w Antarktyce". Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Hubert Klimko-Dobrzaniecki (pisarz, poeta), Robert Robb Maciąg (podróżnik, pisarz), Bartosz Stróżyński (pomysłodawca akcji "Trzy sztuki w Antarktyce")
Data emisji: 20.12.2016
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi

Czytaj także

Pozdrowienia z Islandii pełnej... duchów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 11:50
- Jeden z Islandczyków powiedział nam, że na Islandii wszędzie są duchy i że wszystkie opuszczone miejsca są nawiedzone - mówią Berenika Lenart i Piotr Mikołajczak, autorzy bloga IceStory.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć imponujący park narodowy?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 16:25
Doug Tompkins oraz jego żona Kristine wiedli dostatnie życie. Kolejne firmy przynosiły coraz większe zyski, wynosząc właścicieli do grona ludzi co najmniej bogatych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmienia się Papua-Nowa Gwinea?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:20
- Papua to kraj wybitnie plemienny. Tam żyje ponad 850 różnych grup mówiących innymi językami. Znakomita część kultury plemion rozwija się wokół wojny - opowiada Paweł Zgrzebnicki.
rozwiń zwiń