Twarze tajfunów i twarze pomocy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Na Filipinach zobaczyłam, jak trudno jest pomagać mądrze. Z takiego trochę hippisa, który żyje na plaży i cały dzień pomaga ludziom, po paru tygodniach zaczęłam się zamieniać w osobę, która prowadzi swój własny projekt - opowiadała Małgorzata Szumska, autorka książki "Twarze Tajfunu".
Audio
  • Małgorzata Szumska i Emil Witt gośćmi Pawła Drozda (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Fragm. okładki książki Małgorzaty Szumskiej Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach
Fragm. okładki książki Małgorzaty Szumskiej "Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach"Foto: mat. promocyjne

Tydzień temu przez Filipiny przetoczył się tajfun. Był silniejszy niż tajfuny, które co roku regularnie nawiedzają ten rejon Oceanu Spokojnego, jednak trudno porównywać go do żywiołu, który spadł na Filipińczyków w roku 2013. Yolanda zabiła co najmniej 7 tysięcy ludzi, a niektóre miasta i wsie zostały niemal całkowicie zniszczone. Po kataklizmie świat wysyłał Filipinom żywność i wodę, na miejsce przyjechali również wolontariusze, których zadaniem była pomoc. A pomagać można na dwa sposoby: dobrze i źle. O tym Paweł Drozd rozmawiał z Małgorzatą Szumską, wolontariuszką na Filipinach, autorką książki "Twarze Tajfunu".

Małgorzata Szumska na początku dołączyła do jednej z organizacji niosących pomoc. Wybrała ją przypadkowo. - Oni potrzebowali wtedy każdego. Z czasem jednak projekty stawały się coraz trudniejsze, bo nie chodziło już tylko o przerzucanie gruzu - opowiadała. Jak można pomóc osobom, które przeżyły utratę domu, poczucia bezpieczeństwa i śmierć najbliższych? I jacy są ludzie, silniejsi niż Yolanda? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.  

Gościem Pawła Drozda był też Emil Witt - młody podróżnik, który postanowił poznawać życie – oraz siebie – poprzez bliski kontakt z Amazonią. Emil ma za sobą kolejne wyprawy, a w Trójce opowiedział o tym, czego nauczył się tym razem. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Małgorzata Szumska (wolontariuszka na Filipinach, autorka książki "Twarze Tajfunu"), Emil Witt (podróżnik)
Data emisji: 3.01.2016
Godzina emisji: 15.07

ei/fbi

Lista osób, które otrzymają zestawy książkowe:

1.      Karina, Tarnowskie Góry
2.      Katarzyna, Warszawa
3.      Tadeusz, Częstochowa
4.      Jacek, Głowno
5.      Karolina, Kraków
6.      Rafał, Malbork
7.      Marek, Bydgoszcz
8.      Alicja, Koziegłowy
9.      Michał, Łódź
10.    Wojciech, Smolno             
11.    Kazimierz, Gorzyce             
12.    Marta, Kraków             
13.    Monika, Rzeszów
14.    Szymon, Strzelce Opolskie
15.    Grzegorz, Kuźnia Raciborska

Zobacz także

Czytaj także

Andrzej Stasiuk: lubię jeździć, ale podróżnikiem nie jestem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 16:15
- Jestem pisarzem i tak się złożyło, że podróżowanie mogę w pisaniu wykorzystać. Jednak podróżnikiem nie jestem - mówił w Trójce Andrzej Stasiuk.
rozwiń zwiń