Bez ekwipunku, brandy i piwa. Dziś i wczoraj rejsów dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 23:00
Dawniej w rok, a dziś w kilkadziesiąt dni. Wcześniej z potężnymi zapasami alkoholu i tytoniu, a teraz ze starannie zbilansowanymi przez dietetyka posiłkami. Rejsy i życie na morzu bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich dekad.
Audio
  • Samotny rejs wokół świata - czy to proste? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Luty 2014. Thomas Coville w porcie Vigo w hiszpańskiej Galicji
Luty 2014. Thomas Coville w porcie Vigo w hiszpańskiej Galicji Foto: PAP/EPA/SALVADOR SAS

Francuz Thomas Coville ustanowił nowy rekord samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portu. Udało mu się to zrobić trimaranem w ciągu 49 dni. Pierwszym rekordem w tym dyscyplinie było osiągnięcie żeglarza Sir Robina Knox-Johnstona z 1969 roku, który dokonał tego w ciągu 313 dni. - Nie trzeba się znać na żeglarstwie, a wystarczy spojrzeć na liczby, by zobaczyć przepaść. Największą różnicą jest nie sprzęt, ale możliwości, jakie pojawiły się w dzisiejszych czasach w kontaktach z lądem - mówi socjolog Grzegorz Kieszkowski.

Grzegorz Kieszkowski Dzisiaj na morzu jest się bliżej ludzi

W miarę upływu lat zmienił się również wymiar żeglarskiej samotności. Dziś można dokładnie przewidzieć pogodę, bo zajmuje się tym sztab meteorologów na lądzie, pomóc w obraniu dobrego kursu i naprawie usterek technicznych (na odległość). - Dzisiaj jest się bliżej ludzi za pomocą maili, telefonów satelitarnych i gdy jest ciężko, można się kontaktować z rodziną i bliskimi - opowiada socjolog.

W audycji mówimy o tym, jak przetrwać zimę i dlaczego nie należy w chłodne dni nosić bawełnianej odzieży. Co można zrobić, by w ekstremalnych warunkach zabezpieczyć się przed odmrożeniem? Jak alkohol oszukuje mózg? O tym mówią goście Pawła Drozda.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Grzegorz Kieszkowski (socjolog), Rafał Król (trener szkolący do przetrwania w trudnych i zimowych warunkach), Mateusz Waligóra (rowerzysta)
Data emisji: 10.01.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei

 

Czytaj także

Jak zmienia się Papua-Nowa Gwinea?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:20
- Papua to kraj wybitnie plemienny. Tam żyje ponad 850 różnych grup mówiących innymi językami. Znakomita część kultury plemion rozwija się wokół wojny - opowiada Paweł Zgrzebnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarze tajfunów i twarze pomocy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Na Filipinach zobaczyłam, jak trudno jest pomagać mądrze. Z takiego trochę hippisa, który żyje na plaży i cały dzień pomaga ludziom, po paru tygodniach zaczęłam się zamieniać w osobę, która prowadzi swój własny projekt - opowiadała Małgorzata Szumska, autorka książki "Twarze Tajfunu".
rozwiń zwiń